Natočvideo

AKADEMIE NATOČVIDEO.CZ: 1. DÍL Základy natáčení na mobilní telefon

AKADEMIE NATOČVIDEO.CZ: 1. DÍL Základy natáčení na mobilní telefon

05.01.2015 – Petra Vostatková

Server NatočVideo.cz ve spolupráci s Vyšší odbornou školou publicistiky pro vás připravily akademii, ve kterém se dozvíte jak správně natáčet videa. Začínáme obsluhou mobilních telefonů, dostaneme se i k ukázce jak točit rozhovor a k samotné úpravě videa. Každé pondělí vám nadělíme nový díl "AKADEMIE NATOČVIDEO.CZ"

AKADEMIE NATOČVIDEO.CZ: 1. DÍL Základy natáčení na mobilní telefon

Kvalita záznamu

Při natáčení videa na mobil platí, že čím lepší máš kameru, tím kvalitnější je video. Je dobré mít alespoň 5Mpx foťák (ale raději 8Mpx a více), který umí nahrávat video v HD kvalitě. Nejlepší je samozřejmě Full HD – 1920x1080. Nehovoříme přitom o rozlišení displeje, ale parametrů nahrávání! Samozřejmě, že u aktuálních záběrů je důležitější jejich vypovídací hodnota než technická kvalita záznamu.

Volné místo v telefonu

Kvalitní video zabírá poměrně hodně místa. Než vyrazíš do terénu, ujisti se, že máš dostatečnou rezervu na jeho uložení. Počítej alespoň 2GB. Některé mobily mají vyměnitelnou paměťovou kartu, mít v zásobě jednu náhradní je ideální. Mobily s pevnou, nerozšiřitelnou pamětí promaž (zálohuj) včas. Na místě ti může utéct skvělý záběr jen proto, že ho není kam uložit. Řešením může být i nějaké cloudové úložiště.

Kontrola baterie

Pořizování a zejména přehrávání videa klade velké nároky na baterii. Je nešťastné, když v půlce rozhovoru dojde šťáva, mobil pípne a zhasne. Kromě dobře nabitého mobilu je možné mít po ruce přenosné dobíječky.

Kontrola natočeného materiálu

Okamžitá kontrola na místě po natočení je naprostá nutnost, pokud nechceš přijít domů a zjistit, že je záznam nepoužitelný, protože část je přesvětlená, něco se klepe, pak tam někdo začal hulákat a pak tam je vidět hlavně tvůj prst. Na místě to lze obratem napravit, z domova těžko. I proto se vyplatí mít pořádně dobito, přehrávání obrazu je náročnější na baterii, než pořizování záznamu. Nezapomeň si vzít sluchátka, ať můžeš kontrolovat i kvalitu zvuku. Pokud máš ale aktuální záběry, s jejich odesláním neotálej. V takovém případě je rychlost důležitější než okamžitá kvalita. Tzn. nejprve pořiď okamžité obrázky, ty pošli a poté dotoč další záběry, kterými můžeš zdokonalit tvou výslednou práci.

Světelné podmínky

Mobil není ani mechanická kamera ani poloautomat, ale plně automatizovaný, počítačem řízený přístroj. Bude se neustále snažit přizpůsobit obraz podmínkám okolí, měnit teplotu barev, jas a bude přeostřovat. Můžeš tomu předejít tím, že budeš točit jen v dobrých světelných podmínkách (ideálně za plného denního světla), nebudeš je střídat (světlo, stín, jas, tma) a budeš točit nejlépe statické záběry nebo pomalé švenky (posuny kamerou v horizontální nebo vertikální ose) a pokud možno nebudeš točit proti světlu.  V rámci statických záběrů můžeš zachovat dynamiku obrazu tím, že budeš točit pohybující se lidi, zvířata apod.

Zaostřit na detail

Točíš-li jednu osobu, klidně si ji nech přijít blízko, ale více lidí už může kameru mást a bude mezi nimi přeostřovat. Toč je raději s mírným odstupem. Kamera mobilu má většinou široký záběr. Na záběrech krajiny toho moc nebývá vidět, zato detaily vychází v mobilu překvapivě dobře. Detaily také lépe přiblíží téma reportáže a navíc se v nich dobře stříhá.

Natáčení respondentů

Pokud točíš víc rozhovorů, které budeš používat v reportáži střídej pohledy respondentů. První ať je natočen v poloprofilu doleva a druhý doprava. Umožní ti to stříhat jejich odpovědi na sebe.

Tak si zkontroluj baterku a vyraž do terénu nabrat pár záběrů v různých světelných podmínkách. Není nad vlastní zkušenost!

STAŇ SE DIVÁCKÝM REPORTÉREM

CHCI SE STÁT REPORTÉREM
 

To nejlepší z NatočVideo.cz

Konec týdne se zaměřil na parkety a závodní holuby

Konec týdne se zaměřil na parkety a závodní holuby
Play

Divácké zprávy v TV Prima přináší každý den zajímavá videa právě od Vás. Diváckým reportérem se můžete stát i Vy. Můžete získat i titul Reportér týdne. Stačí je natáčet a posílat nám svá videa. Celý článek

VIDEO DNE: Kolik životů už jste zachránili?

VIDEO DNE:  Kolik životů už jste zachránili?
Play

Už jste u cesty viděli zvířátko a vzali ho s sebou? Zachránili jste mu tak život? Dali jste mu domov? Nebo ho našli? I reportéři serveru NatočVideo.cz zachraňují zvířátka. Celý článek

V CHRUDIMI se bát tmy nemusí...mají tam LAMPOVÉ ulice

V CHRUDIMI se bát tmy nemusí...mají tam LAMPOVÉ ulice
Play

Taky vám je nepříjemné, procházet ulicemi, které jsou málo osvětlené? V Chrudimi vás to rozhodně potkat nemůže, na pár metrech čtverečních tam najdete hned tři. Celý článek

Vaše videa odebírají

zobrazit všechny partnery

Portál o tom nejzajímavějším, co se v Praze děje. Natáčejte i vy pro MilujuPrahu.cz!

Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska je největší zájmovou organizací u nás pořádající ročně celou řadu společenských, sportovních, veteránských a zábavních akcí. Stovky dobrovolných hasičů se z nich snaží udělat co nejlepší videa na památku.