Natočvideo

AKADEMIE NATOČVIDEO.CZ 2. DÍL: Zásady držení mobilu při natáčení

AKADEMIE NATOČVIDEO.CZ 2. DÍL: Zásady držení mobilu při natáčení

12.01.2015 – Tereza Kušová

Server NatočVideo.cz ve spolupráci s Vyšší odbornou školou publicistiky pro vás připravily akademii, ve kterém se dozvíte jak správně natáčet videa. Začali jsme obsluhou mobilních telefonů. Každé pondělí vám nadělíme nový díl "AKADEMIE NATOČVIDEO.CZ"

AKADEMIE NATOČVIDEO.CZ 2. DÍL: Zásady držení mobilu při natáčení

V jedné ruce nebo obouruč? To je asi první otázka k rozlousknutí.

Většina lidí drží při točení videa mobil oběma rukama za hrany. Určitě to není špatná metoda, většinou tak nepřekáží rukama kameře, ani mikrofonu, a funguje to hlavně na krátká a statická videa, zejm. pokud si můžeš opřít lokty. Také je to užitečné, pokud jsou ovládací prvky videa na hraně telefonu (spoušť, úprava světelnosti apod.). Na druhou stranu úchop oběma rukama snadno přenáší pohyb hrudníku při dýchání a je téměř nemožné udržet tímto způsobem mobil v klidu, pokud se sám potřebuješ pohybovat - např. když někoho následuješ kamerou.

Úchop jednou rukou dává možnost lépe udržovat rovnováhu, gestikulovat, odstrkovat lidi lezoucí do záběru, držet v druhé ruce mikrofon apod. a navíc je jedna ruka v roli ramene jeřábu mnohem flexibilnější, pokud dojde na snímání v pohybu. Ruku nikdy nenatahuj úplně, začne se ti brzy klepat. Mírně pokrčená ruka v loktu se jen tak neunaví a navíc poskytuje ideální vzdálenost od obličeje - displej je dobře čitelný a zároveň máš přehled o okolním dění.

Většina mobilů má navíc alespoň některé ovládací prvky potřebné k točení videa přímo na obrazovce. Standardně se jedná o ostření, kdy je potřeba klepnout prstem na místo, na které chceme zaostřit, a podle kterého si mobil i nastaví světlo a teplotu barev. Během točení je někdy potřeba tento bod mobilu připomenout a dělá se to mnohem lépe ukazováčkem volné ruky, než palcem (to když držíš mobil obouruč). Zní to možná banálně, ale když jsi v těsném prostoru a nemůžeš se volně pohybovat (třeba v davu lidí), jednoruční držení ti dává cca o 40cm větší akční rádius na obě strany. Někdy je třeba si mobil přehodit z ruky do ruky, ale to je věc praxe. Je na tobě si vyzkoušet, kterou ruku máš šikovnější a která je pevnější.

Je potřeba si ohlídat, kde máš kameru a kde je mikrofon – přirozené je chytnout mobil tak, že ti mikrofon směřuje k dlani, což nevadí, ale nesmí se dlaně přímo dotýkat, může to být slyšet a navíc to může výrazně ztlumit zvuk. Dlaní se dá taky modifikovat síla a kvalita zvuku - když potřebuješ co nejsilnější zvuk zepředu, natočíš ruku hřbetem k sobě, takže dlaň tvoří u mikrofonu jakési naslouchátko a vede zvuk přímo do něj. Natočíš-li ruku obráceně, zvuky zepředu jsou tlumenější, dlaň směřující kolmo k mikrofonu nabírá zvuky neutrálně.

Jsou případy, kdy držení mobilu není vůbec žádoucí. Ať už natáčíš delší souvislý záběr, pořizuješ časosběr nebo točíš rozhovor někde u stolu a chceš mít volné ruce na gestikulaci nebo kávu. Profi řešení je stativ se speciálním nástavcem pro mobil, ale ten sebou má člověk jen tehdy, kdy s podobným natáčením počítá. Věc, která se dá strčit do batohu, kabelky nebo jen do větší kapsy bundy je přísavný držák do auta (u mnoha mobilů je součástí výbavy, k ostatním se dá dokoupit - a ani nemusí být značkový). Pravda, nedrží na všem, ale na skle, lakovaném povrchu, hladkém plastu, leštěném kovu apod. se chytá skvěle. Vyzkoušej si to, ať víš. Úplně minimalistickým řešením je správný kryt na mobil. Ideálně by měl mít ploché hrany, aby se na ně dal postavit, pogumovaný povrch, aby se nesmekal a pokud bude mít vzadu výklopný stojánek, je to úplně nej.

Tak šup, šup, jdi trénovat a najdi si ten svůj styl!

STAŇ SE DIVÁCKÝM REPORTÉREM

CHCI SE STÁT REPORTÉREM
 

To nejlepší z NatočVideo.cz

ZAČÍNAJÍCÍ HVĚZDA PARKOURU POCHÁZÍ Z BRNA! Skáče od 11 let!

ZAČÍNAJÍCÍ HVĚZDA PARKOURU POCHÁZÍ Z BRNA! Skáče od 11 let!
Play

Tento sport ho chytil před dvěma roky, v pouhých jedenácti letech. Překonal několik zlomenin, ale od jeho cíle ho zranění rozhodně neodradilo! Touží se dostat na celosvětový závod v řeckém Santorini "Art of motion" Celý článek

SNÍH ZASYPAL ČESKO, kalamita příčinou dopravních nehod!

SNÍH ZASYPAL ČESKO, kalamita příčinou dopravních nehod!
Play

Přinášíme aktuální záběry počasí z několika míst České republiky. Sníh se sype na Pardubicku, ve Valašském Meziříčí a na Svitavsku se kvůli sněhu bouralo. Celý článek

Exkluzivní záběry záchrany horolezce v Dolním Žlebu! Na místě vrtulník!

Exkluzivní záběry záchrany horolezce v Dolním Žlebu! Na místě vrtulník!
Play

Pro laika neobvyklá záchranná akce, pro místní jev, který dobře znají. Horolezci často podceňují pískovcová skaliska na Děčínsku. Celý článek

Vaše videa odebírají

zobrazit všechny partnery

Portál o tom nejzajímavějším, co se v Praze děje. Natáčejte i vy pro MilujuPrahu.cz!

Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska je největší zájmovou organizací u nás pořádající ročně celou řadu společenských, sportovních, veteránských a zábavních akcí. Stovky dobrovolných hasičů se z nich snaží udělat co nejlepší videa na památku.