Natočvideo

AKADEMIE NATOČVIDEO.CZ 3.DÍL: Natáčení rozhovoru

AKADEMIE NATOČVIDEO.CZ 3.DÍL: Natáčení rozhovoru

19.01.2015 – Petra Vostatková

Kvalitní výpovědi respondentů jsou základem dobrého rozhovoru a výrazným kořením reportáže, zprávy či dokumentu. Ať se jedná o výpověď očitého svědka, názor odborníka, rozhovor s tiskovým mluvčím nebo anketu s náhodnými kolemjdoucími. Kdykoliv můžeš nechat za sebe říct informaci někoho jiného, udělej to – vypadá to lépe a ty ze sebe neděláš chytráka, ale reportéra.

AKADEMIE NATOČVIDEO.CZ 3.DÍL: Natáčení rozhovoru

Jaká jsou pravidla? Jednoduchá, ale přísná.

 - Jasně formulované, srozumitelné otázky. 

 - Otevřené odpovědi, na které nelze odpovědět ano/ne, a které nutí respondenta k rozvinutí odpovědi. 

 - Nenechat se odvést od tématu, ale také poslouchat respondenta a reagovat na jeho odpovědi. Telefon drž v úrovni obličeje respondenta (ne svého nebo budeš mít různě vysoké lidi pod různými úhly). Telefon většinou nemá zoom a má poměrně široký záběr, neboj se ho dát relativně blízko (viz dále).

Co jsou to otevřené otázky?

Standardně takové, u kterých se ptáme na co, kdo, kdy, kam, jak,proč apod. Zkus si takovou otázku položit a zjistíš, že na ni musíš odpovědět nějakým údajem. Pokud stačí říci ano nebo ne, je to uzavřená otázka a většinu povídání v rozhovoru provedeš ty. Neptáme se tedy: “Tady se koná studentský Majáles? A líbí se vám tu?”, ale raději se zeptáme: “Co se to tu děje? Co je to za akci? Jak se vám tu líbí? Co jste tu viděl/a?” apod. Pokud je respondent váhavý, odpovídá opatrně, dej mu úsměvem a pokývnutím hlavy najevo, že si vede dobře a že ho posloucháš. Pomůže to!


Dávej pozor na světlo – venku za denního světla stačí hlídat, aby nebylo za respondentem slunce, ale pokud si např. respondenta v dešti stáhneš do podloubí a za ním bude výhled na dvůr, místo obličeje bude mít černý flek a pozadí bude přesvětlené. Stejné to bude v místnosti s oknem. U tradiční kamery si nastavíš bílou, ale mobil se okamžitě přeladí na aktuální podmínky a v horším případě bude při rozhovoru neustále dolaďovat a ostřit.

Nejlepší je postavit si respondenta tak, aby za ním bylo ilustrační pozadí – bavíte-li se o květinách, postav ho před záhon, park apod. – nebo nerušivá nesvětlá plocha. Pozor na natáčení v úzkých ulicích – stačí zachytit kousek světlé oblohy v horním rohu záběru a ztmavne celý obraz.

Největší kámen úrazu je ovšem zvuk. Pokud nemáš externí mikrofon, je potřeba se přizpůsobit. Pokud máš standardně jeden mobil, je nejlepší ho držet v mírně pokrčené ruce před sebou, zhruba na úrovni ramene respondenta. Pokud to má být anketa, je dobré držet mobil mimo osu očního kontaktu. Mobil by měl být stejně daleko od vás obou, vzdálenost ruky se dá dobře odhadnout. Díky tomu bude hlasitost otázek i odpovědí vyvážená.

Pokud máš možnost použít telefony dva (nebo diktafon), je vždy lepší dát jeden respondentovi k ústům a druhým natáčet (pokud jste na to dva, jeden točí, druhý nabírá zvuk a ptá se). 

 

Zjisti, jak se nabíral zvuk na tomto rozhovoru s bývalým ministrem!

Jednak získáš nesporně kvalitnější zvuk a navíc si nemusíš tak pečlivě hlídat vzdálenost, můžeš zabrat respondentovy ruce, pokud něco ukazuje, apod. Úplně nejlépe to funguje, když si můžeš respondenta posadit, diktafon dát před něj na stolek a telefon si opřít třeba o hrnek s kávou. Zvuk i obraz je stálý a oba můžete gestikulovat a být přirození. Sladit potom v PC obraz a zvuk není s trochou trpělivosti nijak složité.


Zjisti, jak se nabíral zvuk na tomto rozhovoru s bývalým ministrem!

 

STAŇ SE DIVÁCKÝM REPORTÉREM

CHCI SE STÁT REPORTÉREM
 

To nejlepší z NatočVideo.cz

Milenci se milujou? KRAJTA KRÁLOVSKÁ řádí se psem!

Milenci se milujou? KRAJTA KRÁLOVSKÁ řádí se psem!
Play

Nebezpečná hra, nebo domácí pohoda? Podívejte se na video zvířecích hrátek, ze kterých by laik měl trošku obavy. Důvod se bát prý není absolutně na místě! Celý článek

VIDEO DNE: Sárinka si pohraje nejdřív s pneu a pak trošinku zachrochtá

VIDEO DNE: Sárinka si pohraje nejdřív s pneu a pak trošinku zachrochtá
Play

Pořádnej divočák se dostal do rubriky VIDEO DNE. Nejdřív pomučil pneumatiku a pak lidského kamaráda. Celý článek

MALÍ ŠIKULOVÉ: Když děti strčí do kapsy dospěláky!

MALÍ ŠIKULOVÉ: Když děti strčí do kapsy dospěláky!
Play

Každý rodič si myslí, že má na světě to nejlepší dítě. Připravili jsme pro vás několik příspěvků, které vás zaručeně dostanou. Tady platí: Kam se na ně hrabou dospěláci. Celý článek

Vaše videa odebírají

zobrazit všechny partnery

Portál o tom nejzajímavějším, co se v Praze děje. Natáčejte i vy pro MilujuPrahu.cz!

Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska je největší zájmovou organizací u nás pořádající ročně celou řadu společenských, sportovních, veteránských a zábavních akcí. Stovky dobrovolných hasičů se z nich snaží udělat co nejlepší videa na památku.