Natočvideo

AKADEMIE NATOČVIDEO.CZ 4.DÍL: Zvuk - způsoby nahrávání a technické vybavení

AKADEMIE NATOČVIDEO.CZ 4.DÍL: Zvuk - způsoby nahrávání a technické vybavení

26.01.2015 – Tereza Kušová

Jak jsme si již řekli v předchozím díle naší akademie, velkou výzvou při natáčení kvalitní reportáže je zvuk. Hlavní potíž spočívá v tom, že zatímco obrazem chceme většinou pokrýt větší plochu, a dáváme si proto jistý odstup, zvuk bychom potřebovali nabrat co nejblíže jeho zdroji.

AKADEMIE NATOČVIDEO.CZ 4.DÍL: Zvuk - způsoby nahrávání a technické vybavení

V této kapitole se podíváme na různé typy zvukových zdrojů. Uvidíš, že u některých je tak trochu jedno, z jaké vzdálenosti se nabírají a v jaké kvalitě. Ale pokud jde o nahrávání mluveného slova, mobilní telefon neposkytuje prostor pro kompromisy - dej ho respondentovi co nejblíž k ústům, jinak bude zvuk špatný až nepoužitelný. Vždy vycházej z toho, že mobilní telefon má mikrofon s krátkým dosahem a není směrový.

 

Každý mobil je jiný, proto si dosah mikrofonu předem vyzkoušej. Polož mobil na stůl mikrofonem k sobě, zapni nahrávání a nahlas si komentuj, jak jsi daleko: “Jsem přímo u stolu… jsem půl metru od stolu… jsem metr od stolu…” atd. Potom si poslechni, z jaké vzdálenosti to ještě bylo dobře slyšet. Na otevřeném prostranství počítej s poloviční vzdáleností.

 

 

Jako vždy se nabízejí různá řešení v různých situacích.

 

Nejlepší je samozřejmě situace, kdy si můžeš dovolit luxus nahrávání samotného zvuku. To nastává v případě, že natáčíš asynchronní zvuk (zvuk, který se přidává jako komentář k videu - více v jedné z dalších kapitol) anebo máš k dispozici dva mobily, jedním snímáš zvuk a druhým točíš video (probrali jsme v tomto díle). I v tomto případě se dá zvuková nahrávka zkazit, pokud si nedáš pozor na následující úskalí.

Vítr - profesionální mikrofony jsou opatřeny molitanovým krytem, který do velké míry odstíní poryvy větru a “funění” respondenta. Na mobilní telefony se podobné věci nevyrábí a improvizovaná řešení v podobě šály nebo kapesníku přes mobil nefungují (věř tomu). Jediné účinné opatření je závětří. Pokud to jde, vyber si koutek, kde nefouká a stáhni si tam všechny respondenty.

    

Dech - ať již mluvíš s člověkem, který hodně funí, vyprskává retné hlásky (zejména p, f, b) nebo třeba mluví anglicky (v AJ jsou silné přídechové hlásky - p, t, k/c), na nechráněném mikrofonu to bude znít jako praskání nebo šustění. Nedávej mikrofon respondentovi přímo před ústa ani dolů k bradě (i když to tak znáš z televize - tam mají kryt mikrofonu). Přilož mu mobil k ústům ze strany (od ramene), proud vzduchu nepůjde přímo do mikrofonu, ale zvuk bude silný. Navíc nebudeš mít poprskaný mobil ;).

    

Hluk - moderní mobilní telefony často vyvažují hladinu příchozího hluku, takže automaticky ztlumí sílu mikrofonu, když se ozve hlasitý zvuk a naopak. Drž mikrofon stabilně a pokud má respondent silný hlas nebo přímo huláká, mobil o cca 10 cm oddal. Nenapomínej respondenta, ať tolik neřve, bude se soustředit na hlasitost a ne na obsah sdělení.
Mikrofon mobilního telefonu sice není směrový, přesto ale zabírá lépe zvuky ze směru, kam je namířen. K eliminaci okolního hluku někdy stačí přistoupit k respondentovi z jiné strany nebo jen přiložit mobil respondentovi k druhému rameni.

 

 

Většinou potřebuješ točit zvuk a obraz zároveň. Optimální vzdálenost mikrofonu mobilního telefonu od úst respondenta je cca 15 cm. Z takové blízkosti ale nemůžeš točit jeho obličej, nevešel by se do záběru. Rozumné je použít pravidlo téměř (aby se neklepala) natažené ruky (viz minulý díl). Mobil by měl být na tuto vzdálenost od tebe i respondenta - zvuk sice nebude tak krásný, ale tvoje i jeho řeč bude zhruba stejně nahlas a případně to lze dodatečně zesílit.

 

Výraznou pomůckou je externí mikrofon. Existují drátové (zasouvají se do sluchátkového výstupu) a Bluetooth verze. Bezdrátová verze je šikovnější, neomezuje vzdálenost (resp. v desítkách metrů), ale bývá dražší. U některých telefonů můžeš  použít přiloženou handsfree sadu, ale je třeba ji předem vyzkoušet - často se mikrofon aktivuje pouze při volání.

 

V úvodu jsme zmínili typ zvukové nahrávky, u které vzdálenost, příp. i kvalita nemusí hrát velkou roli. Jedná se o ambientní zvuky, tedy takové zvuky, které vycházejí z okolního prostředí a buďto jsou natolik silné, že je není třeba nahrávat přímo u zdroje - dobře ozvučená hala, hudební vystoupení, skandování davu apod. - anebo jsou to přirozené zvuky ilustrující situaci nebo činnost - projíždějící sanitka, vrzání starých schodů, hučení moře, vyzvánění zvonů apod. Takovému přirozenému hluku se v mediální hantýrce říká gerojš, je důležitý pro navození atmosféry, není potřeba, aby byl kdovíjak kvalitní (v reálné situaci ho také často slyšíme pouze okrajově) a budeme se mu věnovat v jednom z dalších dílů.

 

A jako vždy - kvalita zvuku je důležitá a snaž se jí nezanedbat, ale lepší poslat něco než nic.

 

STAŇ SE DIVÁCKÝM REPORTÉREM

CHCI SE STÁT REPORTÉREM
 

To nejlepší z NatočVideo.cz

JEŽÍŠEK nadělil Česku sníh a zachránil kouzlo Vánoc

JEŽÍŠEK nadělil Česku sníh a zachránil kouzlo Vánoc
Play

Milovníci sněhových Vánoc se mohou radovat. Ježíšek dorazil a přinesl sněhovou pokrývku většině míst České republiky. Celý článek

Praha hostí tradiční výstavu HRY A HLAVOLAMY.Můžete hrát až 40 hodin v kuse

Praha hostí tradiční výstavu HRY A HLAVOLAMY.Můžete hrát až 40 hodin v kuse
Play

Pokud ještě nemáte plán pro celou rodinu na víkend, je tady akce v Praze při které se rozhodně nudit nebudete. 21 ročník výstavy Hry a hlavolamy se koná v Novoměstské radnici do neděle 13. září. Celý článek

SVATÝ MARTIN na bílém koni nepřijel..i tak diváčtí reportéři slavili!

SVATÝ MARTIN na bílém koni nepřijel..i tak diváčtí reportéři slavili!
Play

Počasí si s námi hraje o sto šest. Jaká asi bude zima, když teprve začínají kvést stromy..Podívejte se na vaše příspěvky jarního počasí a také na oslavy příchodu Svatého Martina. Celý článek

Vaše videa odebírají

zobrazit všechny partnery

Portál o tom nejzajímavějším, co se v Praze děje. Natáčejte i vy pro MilujuPrahu.cz!

Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska je největší zájmovou organizací u nás pořádající ročně celou řadu společenských, sportovních, veteránských a zábavních akcí. Stovky dobrovolných hasičů se z nich snaží udělat co nejlepší videa na památku.