Natočvideo

AKADEMIE NATOČVIDEO.CZ 5.DÍL Technická kvalita vs unikátnost informace

AKADEMIE NATOČVIDEO.CZ 5.DÍL Technická kvalita vs unikátnost informace

02.02.2015 – Petra Vostatková

Práce s mobilním telefonem má v mediálním kontextu v podstatě dvě hlavní výhody - nízké pořizovací náklady a rychlost zpracování aktuálního dění. Zatímco první argument by z hlediska technické kvality reportáže neobstál, ten druhý je naprosto pádný a nachází své uplatnění napříč mediálním spektrem. Už jen proto, že profesionální vybavení u sebe zpravidla nenosíme, zatímco mobilní telefon má v kapse každý a nějaké připojení se vždy najde - datový přenos přes operátora, veřejná wifi apod. Velké množství událostí je tak zachytitelné pouze díky pohotovosti náhodných kolemjdoucích, jako jsi ty.

AKADEMIE NATOČVIDEO.CZ 5.DÍL Technická kvalita vs unikátnost informace

To samozřejmě neznamená, že při pořizování záznamu můžeme kvalitu úplně opomenout. Zkus se řídit následujícími radami.

1. Unikátnost

Selský rozum velí: jsem-li u něčeho výjimečného, co se za pár okamžiků už nebude opakovat (např. nehoda, požár, živelná pohroma, kuriozní situace atd.), a jsem v dané chvíli jediným, kdo situaci může zaznamenat, je jisté, že technická kvalita mého videa nebude tak důležitá, jako jeho unikátnost. Jistěže média následně pošlou své štáby, fotografy a reportéry, kteří mají profesoinální výcvik a jsou schopni zpracovat další doplňující informace k dané události, ale v tuto chvíli jsem na místě pouze já a mám v rukou velkou šanci (viz. ukázka teroristického útoku), že médium, do kterého své materiály zašlu, bude prvním, které je zveřejní a tudíž o moje video bude určitě stát.

Záběry pořízené mobilním telefonem, které obletěly svět

 

2. Rychlost v tvorbě struktury

Především se musíš umět velmi rychle rozhodovat! O tom, odkud kam budeš svoje záběry směřovat, co chceš svými obrázky sdělit. Ujasni si, zda půjdeš od celků k detailu a kde začít? Pokud ještě probíhá samotná akce, samozřejmě točíš, jak umíš. Vzápětí vyhodnocuješ všechny další kroky. Točíš-li situaci, postavenou na lidech a jejich interakci, je samozřejmě nezbytné, zaměřit se v prvním plánu na ně a jít do bližších záběrů. Pokud jsi naopak u situace, kdy potřebuješ zaznamenat větší celky (např. hořící budova, živelná katastrofa), potřebuješ větší odstup, aby byla celá situace pro diváka přehledná. Hledej tedy dobré místo, odkud se ti tento záběr povede. Pokud je šance, že někdo začne obratem na situaci reagovat s emocemi, je dobré je také zaznamenat, protože emoce “prodávají” obsah. Lidé si vždy zapamatují hluboký lidský příběh. Hledej aktéry - lidi. Nejlépe tzv. primární zdroje, tedy ty, kterých se to bezprostředně týká (např. očité svědky, členy záchranných složek apod.) a získej od nich rozhovor nebo alespoň vyjádření (i bezprostřední). Až se situace trochu uklidní, vždycky se můžeš vrátit k ilustračním záběrům, anketě apod. Počítej s tím, že málokdy použiješ všechno, co natočíš. Střídej typy záběrů. Nikdy netoč jen celky, pokoušej se o detaily. Jsi-li už zručnější, můžeš se pokusit i o dynamický záběr - švenk.

3. Základní informace

Potřebuješ si vyjasnit alespoň základní informace, aby reportáž, která z tvých záběrů vznikne, ve výsledku dávala smysl. Drž se základních pěti otázek a to v následujícím pořadí: CO, KDO, KDE, KDY a PROČ. Pokud se ti na všechny nepodaří odpovědět, nic se neděje, počítá se snaha.

4. Práce s daty a odesílání do redakce

Máš-li natočeno, co nejrychleji příspěvek pošli. Nesnaž se o žádnou postprodukci, videa odešli v pořadí, v jakém si myslíš, že na sebe logicky navazují. Televize si s tím už poradí. Využij formulář v aplikaci Prima Reportér a pošli vše rovnou z ulice nebo na webu www.natocvideo.cz.

STAŇ SE DIVÁCKÝM REPORTÉREM

CHCI SE STÁT REPORTÉREM
 

To nejlepší z NatočVideo.cz

VIDEO DNE: Tohle vypadá na ptačí koťata! Máma kočka sedí na vejcích!

VIDEO DNE: Tohle vypadá na ptačí koťata! Máma kočka sedí na vejcích!
Play

Zvířátka dělají činnosti, které bychom od nich nikdy nečekali a dle vašich videí, nás překvapují každý den. Hrdinkou dne se stává kočičí máma, která čeká na svá ptáčátka! Celý článek

VIDEO DNE: Nerostou? Rostou furt! Natočila Veronika Hovorková

VIDEO DNE: Nerostou? Rostou furt! Natočila Veronika Hovorková
Play

Kdo už zavrhl prosincové procházky po lese, tak ať si to raději ještě pořádně rozmyslí. Podívejte se na další video dne a chuť na vycházku přijde sama. Celý článek

AUTORKOU VIDEA TÝDNE A MAJITELKOU 5 000 Kč JE VILEMÍNA RIEGERROVÁ

AUTORKOU VIDEA TÝDNE A MAJITELKOU 5 000 Kč JE VILEMÍNA RIEGERROVÁ
Play

Do Jihlavy se po dvou letech vrátilo Havířské veselí. Na místě byla i reportérka serveru NatočVideo Vilemína Rieggerová, která akci dokumentovala celý víkend a stává se tak reportérkou týdne. Celý článek

Vaše videa odebírají

zobrazit všechny partnery

Portál o tom nejzajímavějším, co se v Praze děje. Natáčejte i vy pro MilujuPrahu.cz!

Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska je největší zájmovou organizací u nás pořádající ročně celou řadu společenských, sportovních, veteránských a zábavních akcí. Stovky dobrovolných hasičů se z nich snaží udělat co nejlepší videa na památku.