Natočvideo

AKADEMIE NATOČVIDEO.CZ 5.DÍL Technická kvalita vs unikátnost informace

AKADEMIE NATOČVIDEO.CZ 5.DÍL Technická kvalita vs unikátnost informace

02.02.2015 – Petra Vostatková

Práce s mobilním telefonem má v mediálním kontextu v podstatě dvě hlavní výhody - nízké pořizovací náklady a rychlost zpracování aktuálního dění. Zatímco první argument by z hlediska technické kvality reportáže neobstál, ten druhý je naprosto pádný a nachází své uplatnění napříč mediálním spektrem. Už jen proto, že profesionální vybavení u sebe zpravidla nenosíme, zatímco mobilní telefon má v kapse každý a nějaké připojení se vždy najde - datový přenos přes operátora, veřejná wifi apod. Velké množství událostí je tak zachytitelné pouze díky pohotovosti náhodných kolemjdoucích, jako jsi ty.

AKADEMIE NATOČVIDEO.CZ 5.DÍL Technická kvalita vs unikátnost informace

To samozřejmě neznamená, že při pořizování záznamu můžeme kvalitu úplně opomenout. Zkus se řídit následujícími radami.

1. Unikátnost

Selský rozum velí: jsem-li u něčeho výjimečného, co se za pár okamžiků už nebude opakovat (např. nehoda, požár, živelná pohroma, kuriozní situace atd.), a jsem v dané chvíli jediným, kdo situaci může zaznamenat, je jisté, že technická kvalita mého videa nebude tak důležitá, jako jeho unikátnost. Jistěže média následně pošlou své štáby, fotografy a reportéry, kteří mají profesoinální výcvik a jsou schopni zpracovat další doplňující informace k dané události, ale v tuto chvíli jsem na místě pouze já a mám v rukou velkou šanci (viz. ukázka teroristického útoku), že médium, do kterého své materiály zašlu, bude prvním, které je zveřejní a tudíž o moje video bude určitě stát.

Záběry pořízené mobilním telefonem, které obletěly svět

 

2. Rychlost v tvorbě struktury

Především se musíš umět velmi rychle rozhodovat! O tom, odkud kam budeš svoje záběry směřovat, co chceš svými obrázky sdělit. Ujasni si, zda půjdeš od celků k detailu a kde začít? Pokud ještě probíhá samotná akce, samozřejmě točíš, jak umíš. Vzápětí vyhodnocuješ všechny další kroky. Točíš-li situaci, postavenou na lidech a jejich interakci, je samozřejmě nezbytné, zaměřit se v prvním plánu na ně a jít do bližších záběrů. Pokud jsi naopak u situace, kdy potřebuješ zaznamenat větší celky (např. hořící budova, živelná katastrofa), potřebuješ větší odstup, aby byla celá situace pro diváka přehledná. Hledej tedy dobré místo, odkud se ti tento záběr povede. Pokud je šance, že někdo začne obratem na situaci reagovat s emocemi, je dobré je také zaznamenat, protože emoce “prodávají” obsah. Lidé si vždy zapamatují hluboký lidský příběh. Hledej aktéry - lidi. Nejlépe tzv. primární zdroje, tedy ty, kterých se to bezprostředně týká (např. očité svědky, členy záchranných složek apod.) a získej od nich rozhovor nebo alespoň vyjádření (i bezprostřední). Až se situace trochu uklidní, vždycky se můžeš vrátit k ilustračním záběrům, anketě apod. Počítej s tím, že málokdy použiješ všechno, co natočíš. Střídej typy záběrů. Nikdy netoč jen celky, pokoušej se o detaily. Jsi-li už zručnější, můžeš se pokusit i o dynamický záběr - švenk.

3. Základní informace

Potřebuješ si vyjasnit alespoň základní informace, aby reportáž, která z tvých záběrů vznikne, ve výsledku dávala smysl. Drž se základních pěti otázek a to v následujícím pořadí: CO, KDO, KDE, KDY a PROČ. Pokud se ti na všechny nepodaří odpovědět, nic se neděje, počítá se snaha.

4. Práce s daty a odesílání do redakce

Máš-li natočeno, co nejrychleji příspěvek pošli. Nesnaž se o žádnou postprodukci, videa odešli v pořadí, v jakém si myslíš, že na sebe logicky navazují. Televize si s tím už poradí. Využij formulář v aplikaci Prima Reportér a pošli vše rovnou z ulice nebo na webu www.natocvideo.cz.

STAŇ SE DIVÁCKÝM REPORTÉREM

CHCI SE STÁT REPORTÉREM
 

To nejlepší z NatočVideo.cz

STODOLA LEHLA POPELEM! Máme záběry ještě před příjezdem hasičů!

STODOLA LEHLA POPELEM! Máme záběry ještě před příjezdem hasičů!
Play

Lhotka u Ostravy zažila ve středu doslova pozdvižení! Požár stodoly a ohromný kouř se nesly na metry vysoko. Hasiči zasahovali nejméně dvě hodiny. Celý článek

NA SNÍH S LYŽEMI ČI SANĚMI? NATOČTE TO!

NA SNÍH S LYŽEMI ČI SANĚMI? NATOČTE TO!
Play

Natáčejte první sníh, první lyžování, první sáňkování, prvního sněhuláka! Lyžařská střediska už pomalu rozjíždí sezónu. Celý článek

VÍKENDOVÝ POBYT V AQUALANDU MORAVIA VYHRÁL ROBERT PIPA!

VÍKENDOVÝ POBYT V AQUALANDU MORAVIA VYHRÁL ROBERT PIPA!
Play

Aqualand Moravia, Divácké zprávy a server NatočVideo.cz pro vás připravily soutěž o víkendový pobyt v Aqualandu Moravia pro celou rodinu! Nejlepší plavecký styl byl vybrán! Celý článek

Vaše videa odebírají

zobrazit všechny partnery

Portál o tom nejzajímavějším, co se v Praze děje. Natáčejte i vy pro MilujuPrahu.cz!

Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska je největší zájmovou organizací u nás pořádající ročně celou řadu společenských, sportovních, veteránských a zábavních akcí. Stovky dobrovolných hasičů se z nich snaží udělat co nejlepší videa na památku.