Natočvideo

AKADEMIE NATOČVIDEO.CZ 6.DÍL: Nejvhodnější záběry pro mobil

AKADEMIE NATOČVIDEO.CZ 6.DÍL: Nejvhodnější záběry pro mobil

09.02.2015 – Tereza Kušová

Máme pro Vás nový díl Akademie NatočVideo.cz! Tentokrát se zaměříme na to, co všechno s mobilem lze natočit. Tedy žánrově. Ač se může zdát, že kromě obyčejných záběrů nic jiného s mobilním telefonem nepořídíte, opak je pravdou. Chce to jen fantazii a trochu šikovné ruce.

AKADEMIE NATOČVIDEO.CZ 6.DÍL: Nejvhodnější záběry pro mobil

Moderní mobilní telefony jsou malé technologické zázraky. Některé jsou schopné natáčet v rozlišení 4K, tedy dvakrát detailnějším než většina televizních stanic dokáže vysílat, umožňují slow-motion záběry, nabízejí funkční nástroje střihu, mají komplexní konektivitu a přitom se vejdou do kapsy. V Holywoodu vznikají filmy točené na mobilní telefony, velká světová média vybavují své reportéry mobilními technologiemi a celkově se zdá, že mobil dnes zvládne cokoliv. Množství kvalitativně otřesných videí na sociálních sítích je důkazem, že spousta lidí si to myslí taky.

 

V dnešním dílu se zaměříme na typy záběrů (video) a žánry, které mobilním telefonům hrají, jak se říká do karet, a které je možné pořídit s trochou cviku bez dodatečného vybavení (stativ, steadicam, objektivy apod.).

 

No comment

 

Video bez komentáře je beze sporu favoritem mezi záběry točenými na mobilní telefony. Má několik velikých předností, které hrají mobilu do karet. V první řadě vůbec neřešíme zvuk. Nikdo nic neříká, nic nekomentuje, nemusíme se trápit mikrofonem apod. Jediný zvuk, který u no comment používáme, je tzv. gerojš - v odborné hantýrce se tak říká přirozeným ruchům prostředí (zmiňovali jsme ve 4. díle Akademie) - a ten se uměle nijak neupravuje, nezesiluje, nechává se v synchronu s obrazem.
Další velkou předností no commentu je velká pružnost obrazového formátu. Práce s celky, polodetaily i detaily je plně podřízená tomu, co potřebujeme natočit, nikoliv formálním pravidlům a estetice. V no commentu se často ani nestříhá, takže člověk prostře zapne mobil a točí, kam se zrovna dívá. Hlídáme si tedy pouze klidný obraz, protisvětlo a v optimálním případě horizont, aby nám obraz “nepadal” ke straně.

 

- no comment o náruživosti čtenáře, který pro svou knihu zapomíná na okolní dění a pak se diví, kam až se dostal. Pokud doplníme audio s komentářem, můžeme mít základní reportáž.

 

Rozhovory a ankety

 

Osobní výpověď je nejen žádoucí po stránce obsahové, ale při zachování pravidel (probírali jsme ve 3. díle Akademie), se jedná o formát, který je pro mobil poměrně vtřícný. Respondenta máme pěkně na dosah, bude dobře vidět, pokud dodržíme pravidla ze 3. kapitoly o nabírání zvuku, bude i slušně slyšet a na blízko nám nebude mobil přeostřovat na nežádoucí objekty.

 

Follow / POV mód

 

Mobil je malý, snadno se drží a nabízí velkou pohyblivost pro svého nositele. Velmi snadno se s ním pořizují takzvané point of view (POV) záběry - divák má pocit, že se opravdu dívá svýma očima. Kamera se může naklonit, pootočit, podívat se za roh, zkrátka všechno to, co by na místě udělal člověk. Pokud se akce odehrává za pohybu, není problém se mobilem dát do pohybu taky, jednoduše následuješ kamerou dění.

 

Výsledný efekt je často velmi akční a divák snadno odpustí trochu rozklepaný obraz a ruchy z okolí. Pokud se rozhodneme dění komentovat, není problém, mobil máme před sebou v ruce, vše bude dobře slyšet. Můžeme si pozvat k ruce i někoho dalšího a komentovat ve dvou nebo vést rozhovor a přitom ukazovat akci. Je dobré mít na paměti, že sledovat očima akci, točit a zároveň inteligentně komentovat (nebo vést rozhovor), není zcela triviální činnost a je dobré si to nejprve vyzkoušet, než potom zazdít nadějné video tím, že to nedáme.

 

Statické záběry

 

Současné trendy v používání mobilních telefonů pro profi zpravodajství se většinou snaží poskytnout kvalitní obraz, který obstojí v konkurenci profesionálního kamerového vybavení. Trik je v tom, nesnažit s kamerami soutěžit ve stabilitě dynamického obrazu, ale natáčet sled mnoha statických záběrů, ve kterých je dynamika záběru zprostředkovaná dějem. Kamery často přeostřují, švenkují sem a tam apod. Pokud si vše dobře rozmyslíme, můžeme dosáhnout podobného dojmu, aniž bychom s mobilem příliš hýbali a riskovali rozklepaný obraz. Snímáme tedy zásadně cíle v pohybu (lidi, zvířata, dopravu apod.) nebo situace, kde se stále něco proměňuje - letící mraky, tekoucí řeka atd. Pokud z takovýchto záběrů se stavíme promyšlenou sérii, doplníme komentář, jedním dvěma rozhovory nebo anketou, blížíme se opravdovému zpravodajství. Nepovede se to přes noc, ale stojí to za to.

 

Počítej s tím, že ne vždycky se ti povede uplatnit všechno, co natočíš. Něco ti do příběhu nesedí, něco se tam nevejde, něco se ti po zpětném prohlédnutí už tolik nelíbí apod. Ale natoč toho raději víc, smazat se to dá vždycky.

A ještě jedna rada: toč si “do kapsy”, archiv záběrů se může hodit kdykoliv, některé záběry se už nikdy nemusí opakovat a později to můžeš vždycky použít, jako ilustrační záběry místa, o kterém se zmiňuješ a nebudeš tam muset  kvůli 5 vteřinám záběru jet znovu.

STAŇ SE DIVÁCKÝM REPORTÉREM

CHCI SE STÁT REPORTÉREM
 

To nejlepší z NatočVideo.cz

SERIÁL: Kouzla a čáry podle reportéra MARTINA ČERNOTY!

SERIÁL: Kouzla a čáry podle reportéra MARTINA ČERNOTY!
Play

Nejmilejší koníček, který by neměnil za nic na světě jsou pro reportéra Martina Černotu kouzla a magie. Máme pro vás další čáry, které vám zaručeně zamotají hlavu! Celý článek

VIDEO:Převrácené vozidlo,srážka osobáku s autobusem.Tak se bouralo v PRAZE.

VIDEO:Převrácené vozidlo,srážka osobáku s autobusem.Tak se bouralo v PRAZE.
Play

Praha denně zažije desítky autonehod. Tentokrát byli naši diváčtí reportéři u toho a vy se můžete podívat na záběry přímo z místa. Dvě videa jsou ze Smíchova. Celý článek

Kde je vystrčeno, tam je dovoleno! POZOR NA "ŠKODOLIBCE"!

Kde je vystrčeno, tam je dovoleno! POZOR NA
Play

V Diváckých zprávách bylo veselo! Načapali jsme několik škodolibých reportérů, co dokáží zpříjemnit život druhým a také jsme v Beskydech zastihli dinosaura na procházce! Sledujte divošky každý den v 19:40 na Primě! Celý článek

Vaše videa odebírají

zobrazit všechny partnery

Portál o tom nejzajímavějším, co se v Praze děje. Natáčejte i vy pro MilujuPrahu.cz!

Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska je největší zájmovou organizací u nás pořádající ročně celou řadu společenských, sportovních, veteránských a zábavních akcí. Stovky dobrovolných hasičů se z nich snaží udělat co nejlepší videa na památku.