Natočvideo

AKADEMIE NATOČVIDEO.CZ 8. DÍL: Komentáře a osobní výpovědi ve videu

AKADEMIE NATOČVIDEO.CZ 8. DÍL: Komentáře a osobní výpovědi ve videu

24.02.2015 – Tereza Kušová

Máme pro Vás nový díl Akademie NatočVideo.cz. Tentokrát s návodem, jak správně pracovat se zdroji, tedy výpověďmi. Doteď jsme se věnovali technickým věcem, je čas na trochu novinařiny.

AKADEMIE NATOČVIDEO.CZ 8. DÍL: Komentáře a osobní výpovědi ve videu

Komentáře a osobní výpovědi ve videu - práce se zdroji

 

V dosavadních dílech Akademie jsme se věnovali práci s mobilním telefonem v rovině potřebné pro základní kvalitu výstupu. Od tohoto dílu se budeme věnovat věcem neméně důležitým nicméně jednoznačně nadstavbovým. Ať již budeme hovořit o typech záběrů, práci se zvuky a ruchy nebo významu výpovědí v rámci reportáže, vždy se jedná o rovinu práce, ve které je již nezbytná určitá struktura výstavby a rozmyšleného postupu nabírání materiálu. Nejedná se tedy o spontánní práci s mobilním telefonem, ale o proces zkvalitnění reportáže.

 

Práce se zdroji při natáčení

 

Pro kvalitní novinářskou práci je životně důležitá práce se zdroji. Za zdroj označujeme vše, co nám může poskytnout informaci o dění nebo problému, o kterém natáčíme nebo píšeme. Zdroje mohou být lidské, písemné, audiovizuální apod. Zdroje si můžeme rozdělit podle důležitosti.

 

Primární zdroje

 

Primární zdroje jsou takové zdroje, kterých se událost nebo problematika přímo dotýká. Jedná se o přímo zainteresované strany (např. řidič havarovaného auta, majitel rekordní dýně, vítěz nebo pořadatel soutěže) nebo očité svědky, kteří mají nezprostředkovaný zážitek a mohou tedy poskytnout osobní úhel pohledu. Primárních zdrojů se vždy ptáme jako prvních, protože mají často jedinečné informace - osobní verzi události, kterou zažili na vlastní kůži, mohou hovořit o motivaci, příčinách apod. Pokud je to jen trochu možné, snažíme se získat alespoň dva primární zdroje, ideálně z různých zainteresovaných stran. Díky tomu vneseme do naší reportáže objektivitu a pluralitu názorů.

 

Sekundární zdroje

 

Sekundární zdroje jsou ty, které mají k tématu nebo problematice co říci, ačkoliv nutně nebyly svědky samotné události. V případě nehody se může jednat o mluvčího policie, nebo dopravního inspektorátu, můžeme se obrátit na odborníka, který nám poví, jak se v podobných případech postupuje, apod. Využijeme-li jiné než lidské zdroje, můžeme se podívat na statistiky podobných událostí, z archivu místního tisku zjistit, zda se něco podobného již nestalo, kdy a jak často se to opakuje atd.

 

 

 

Sekundární zdroje nám umožňují vnést do reportáže odstup a racionální informace. Zatímco u primárních zdrojů chceme slyšet osobní názor, prožitek, emoci a subjektivní pohled, sekundární zdroje nám mohou pomoci vrátit reportáž do informačně korektní a vyvážené roviny. Pokud však sekundární zdroje nejsou nebo nemáme čas je dohledat a využít, primární zdroje jsou, jak jejich název napovídá, naší prioritou a pro reportáž plně postačí.

 

Proč se pouštět do pracného pořizování osobní výpovědi a riskovat všechny strasti spojené s rozhovorem (zvuk, rámování obrazu, světlo apod.)? Nebylo by jednodušší si zdroje prostě vyzpovídat a potom je ocitovat? Bylo, ale divák si raději poslechne odborníka nebo očitého svědka, než aby mu to všechno odrecitoval redaktor, který zjevně nebyl ani na místě činu v čase události, ani nepatří mezi uznávané kapacity v oboru. Redaktor se tak nestaví do role chytrého “pupíka”, ale nezúčastněného pozorovatele a tento postup opět nahrává kýžené objektivitě. Na druhou stranu se může stát, že ti nebude chtít nikdo na kameru nic říct anebo to nebude valné kvality (i zkušený odborník může znervóznit, když se na něj namíří objektiv či mikrofon a začne se zaplétat do složitých souvětí, přeřeků apod.). V takovém případě je zcela v pořádku, když si respondenta vyslechneš a informaci zprostředkuješ pomocí parafráze nebo citace.

 

Závěrem reportáže bývá zvykem udělat tzv. stand-up. Reportér si stoupne před kameru a ukončí reportáž krátkým shrnutím. Vypadá to jednoduše, ale vyžaduje to množství praxe a dobrý stand-up se často točí mnohokrát, než se člověk vypořádá se svými přežblepty, špatným světlem, uříznutou hlavou v záběru apod. A s mobilním telefonem to je ještě těžší. Pokud nemáš dobrou přední kameru (alespoň 5 Mpx, ale to je opravdu minimum), tak si musíš mobil připravit někam na parapet a potom doufat, že si stoupneš správně. Někteří z reportérů NatočVideo.cz již praktikují stand-up v podobě pozdravu “Budu na Primě”. Ve svém stand-upu se divákům představ, řekni své jméno a shrň své video. Vypadá to jednoduše lépe.

 

Tak hodně štěstí!

 

STAŇ SE DIVÁCKÝM REPORTÉREM

CHCI SE STÁT REPORTÉREM
 

To nejlepší z NatočVideo.cz

Zvláštní úkaz v Praze...LABUŤ SI VEGETÍ PŘÍMO NA MOSTĚ LEGIÍ!

Zvláštní úkaz v Praze...LABUŤ SI VEGETÍ PŘÍMO NA MOSTĚ LEGIÍ!
Play

Provoz na mostě Legií nikterak nevyrušil labuť, která si udělala pohodu přímo uprostřed chodníku. Stala se středem zájmu procházejících. Celý článek

VIDEO DNE: Líhnutí malého chameleonka! NÁDHERA

VIDEO DNE: Líhnutí malého chameleonka! NÁDHERA
Play

Není nic krásnějšího než čerstvě narozené mládě. Ať už se jedná o miminko, ale taky štěňátko, koťátko, kuřátko, srnka nebo chameleonek. Celý článek

NOČNÍ PONOR! Tak skončilo nevinné loučení s létem!

NOČNÍ PONOR! Tak skončilo nevinné loučení s létem!
Play

Nevinné grilování skončilo hloubkovým ponorem a mokrýma trenkama. Takové bylo loučení s létem. Celý článek

Vaše videa odebírají

zobrazit všechny partnery

Portál o tom nejzajímavějším, co se v Praze děje. Natáčejte i vy pro MilujuPrahu.cz!

Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska je největší zájmovou organizací u nás pořádající ročně celou řadu společenských, sportovních, veteránských a zábavních akcí. Stovky dobrovolných hasičů se z nich snaží udělat co nejlepší videa na památku.