Natočvideo

BERUŠKA, KAM SE PODÍVÁM! Každoroční invaze berušek začíná

BERUŠKA, KAM SE PODÍVÁM! Každoroční invaze berušek začíná

10.10.2014 – Tereza Kušová

I když to může vypadat, že se blíží konec světa, náhlý příval berušek ve slunečné podzimní dny je ve střední Evropě zcela normální.

Slunéčko východní, to je ta potvůrka, co se lepí na naše domy během krásných podzimních dnů, jak natočil Lukáš Liška. "Rozšířilo se k nám ze západní Evropy. Jeho původní domov je východní Asie, ale nyní je to běžný druh ve Spojených státech, v západní a střední Evropě a na několika místech Jižní Ameriky a Afriky. V Česku se poprvé slunéčka východní objevila v roce 2006. Její mohutná invaze postupuje i Slovenskem a Maďarskem," vysvětluje se na webových stránkách Ekologické poradny Veronica.

Napadla slunéčka i Vaše domovy? Natočte je a pošlete přes aplikaci pro chytré telefony Prima Reportér, které si můžete stáhnout na AppStore nebo na Google Play nebo přes naše webové stránky NatocVideo.

Proč se ale tito broučci přesouvají v hromadných útocích na domy a v horších případech i do nich? Hledají si zimoviště. Aktivně lezou po světlých od slunce rozzářených zdech domů a hledají škvíru k přezimování. Někdy najdou cestu oknem nebo dveřmi a schovají se Vám uvnitř bytu. Poradna Veronica ale před slunéčky v domě varuje: "Při pokojové teplotě vyčerpají zimní zásoby tuku už kolem Vánoc. Pak vylezou z úkrytu, hledají něco k jídlu a pletou se lidem v kuchyni. Protože v bytě nic pořádného k snědku nenajdou, brzy uhynou. Proto je dobré je z obydlí odstranit." Broučky můžete nabrat na noviny, smést smetáčkem, a když jich máte na zdech desítky nebo stovky, můžete je i opatrně vysát vysavačem. Kam s nimi, ale není tak jednoduché, jak se může zdát. Vyklepat z okna totiž nestačí, můžou se vrátit. "Za chladného počasí je můžete vysypat ven, tam zimu přežijí lépe než v teplém bytě. Slunéčka vyhozená ale za teplého počasí se vrátí jak bumerang. V tom případě je musíte odvézt na vzdálenost minimálně 5 kilometrů," radí poradna Veronica.

Stejně jako Jára Kvapil se nad tisícovkami berušek podivujeme. Většinou jich za rok vidíme sotva deset, a to většinou jen slunéčko sedmitečné. Ty se taky na zimu do budov schovávají, častěji ale spíše slunéčko dvoutečné. Slunéčko východní poznáme ale velmi snadno. Je často velmi světle červené a s devatenácti tečkami. Avšak, jak Jára nazval, apokalypsa berušek se týká především slunéček východních. Ta na rozdíl od českých berušek jsou na podzim za slunečných dnů ještě aktivní, proto jich vidíme najednou tolik. Slunéčko sedmitečné nebo dvoutěčné už dávno podlehlo zimnímu spánku.

 

STAŇ SE DIVÁCKÝM REPORTÉREM

CHCI SE STÁT REPORTÉREM
 

To nejlepší z NatočVideo.cz

EXKLUZIVNĚ! Herec CUBA GOODING Jr. natočen v Cannes!

EXKLUZIVNĚ! Herec CUBA GOODING Jr. natočen v Cannes!
Play

Americký herec CUBA GOODING Jr. zpíval na večírku v Cannes, my přinášíme unikátní záběry přímo od piana! Celý článek

ČESKÉ NEBE zaplnila přání Ježíškovi..děti vypustily fialové balonky!

ČESKÉ NEBE zaplnila přání Ježíškovi..děti vypustily fialové balonky!
Play

Vánoce jsou především svátky malých dětiček a letos v předvánočním období dostaly možnost poslat svoje vánoční přání Ježíškovi až do nebes. Akce se uskutečnila 12. prosince. Celý článek

TAK TO JE PECKA! CHATRČ prorostlá stromy má vlastní kamerový systém!

TAK TO JE PECKA! CHATRČ prorostlá stromy má vlastní kamerový systém!
Play

Na první pohled by člověk řekl, že to může být tak obydlí pro lidi bez domova, nebo jakási málo používaná chatička. Omyl! Tato má vlastní kamerový systém! Celý článek

Vaše videa odebírají

zobrazit všechny partnery

Portál o tom nejzajímavějším, co se v Praze děje. Natáčejte i vy pro MilujuPrahu.cz!

Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska je největší zájmovou organizací u nás pořádající ročně celou řadu společenských, sportovních, veteránských a zábavních akcí. Stovky dobrovolných hasičů se z nich snaží udělat co nejlepší videa na památku.