Natočvideo

Ježek v kleci? DNES FRČÍ RUBIKOVA KOSTKA

Ježek v kleci? DNES FRČÍ RUBIKOVA KOSTKA

21.10.2014 – Tereza Kušová

Novoměstská radnice v Praze na Karlově náměstí již po dvacáté hostila výstavu Hry a hlavolamy. Vyzkoušet jste si tady mohli od 11. do 14. 9. stovky společenských deskových her a mechanických hlavolamů.

Taky navštěvujete různé výstavy, workshopy i jiné společenské události? Natáčejte zážitky z těchto kulturních akcí a posílejte nám je přes aplikaci pro chytré telefony Prima Reportér, které si můžete stáhnout na AppStore nebo na Google Play nebo přes naše webové stránky NatocVideo.

Výstava byla i formou workshopů, kde si děti i dospělí mohli sami pod zkušenými instruktory vyzkoušet některé zapeklité hlavolamy či deskové hry. Představeny zde byly také novinky v oblasti společenských her. Výstava byla realizována pod záštitou jednoho z nejvýznamnějších sběratelů hlavolamů Jaroslava Flejberka, který představil novinky a rarity ze svých sbírek.

Podle organizátorů je mezi návštěvníky nejoblíbenější herna deskových her. Během čtyř dnů, kdy výstava probíhala, představily kolem stovky nových, ale i léty prověřených deskových her, jako je třeba oblíbená slovní hra Scrabble. Výstavu navštívil letos rekordní počet lidí, na 3 500 tisíce.

Hlavním lákadlem výstavy  především skvělou podívanou bylo bezesporu mezinárodní mistrovství ve skládání Rubikovy kostky. Ač to zní neuvěřitelně, ve skládání tohoto známého hlavolamu se soutěžilo hned v 15 disciplínách. Soutěž přinesla úspěchy především na maďarském poli. Padlo ale také pár národních rekordů.

Mistrovství Prague Open ve skládání Rubikovy kostky je soutěž ve speedcubingu skládání kostek a jiných hlavolamů na čas. Je pořádaný podle turnajového systému WCA světové speedcubingové asociace. Přihlásilo se přes 50 účastníků z celého světa. Kromě Čechů soutěžili také Slováci, Maďaři, Rakušané, Bulhaři či Britové, z těch mimoevropských třeba Vietnamci, Američani nebo Japonci.

V kostkách 2x2x2 - 5x5x5 se soutěží vždy na pět pokusů, přičemž se nejlepší a nejhorší škrtá a z ostatních se vypočítá průměr. V kostkách 6x6x6 a 7x7x7 se soutěží na tři pokusy, z kterých se rovnou počítá průměr. V disciplíně 6x6x6 se český zástupce Lukáš Pohořelický umístil na 4. místě a přepsal národní rekord.

Další tři soutěžní disciplíny se týkají Rubikovy kostky 3x3x3, jsou divácky mnohem zajímavější. Skládání poslepu je na tři pokusy, přičemž se počítá nejlepší čas u správného složení kostky. Čas se spouští při odkrytí kostky soutěžícímu, ten má tolik času, kolik potřebuje na zapamatování kostky, ti nejlepší to zvládnou pod 20 vteřin. Pak si dají pásku přes oči a skládají.

Skládání kostky jednou rukou asi není potřeba vysvětlovat. Soutěžící může použít jen jednu ruku a stůl k případnému ukládání. Zajímavostí však je, že světový rekord v průměru z pěti pokusů je zatím lepší než český národní rekord v průměru ve skládání oběma rukama. Tento světový rekord je 11:85 vteřin.

Raritou a zábavou pro všechny přihlížející je určitě disciplína skládání nohama. Ono totiž otočit kostku nohou je dost složité. Přesto se nejlepší časy pohybují kolem 50 vteřin až 1 minuty.

Na výstavě však neskládali Rubikovu kostku jen lidé, jak ukazuje video od Petra Molky. Jeden z vystavovatelů představil svého robota z Lega, který dokáže hlavolam složit. Rekord to sice asi nebude, ale pozorovat ho při práci je zábavou samo o sobě.

 

STAŇ SE DIVÁCKÝM REPORTÉREM

CHCI SE STÁT REPORTÉREM
 

To nejlepší z NatočVideo.cz

PŘÍRODNÍ GEJZÍR, či prasklé potrubí? Brno zažilo nepříjemné osvěžení

PŘÍRODNÍ GEJZÍR, či prasklé potrubí? Brno zažilo nepříjemné osvěžení
Play

Taková půlhodinka před sobotním obědem...Vodní gejzír přímo na sídlišti Lískovec v Brně. Celý článek

VIDEO DNE: Pecka! Letět jako vítr rychlostí vlaku!

VIDEO DNE: Pecka! Letět jako vítr rychlostí vlaku!
Play

Nejlevnější motorové létání s jedním místem pro pasažéra. To musí být nádhera! Letět můžete půl metru nad zemí, stejně jako desítky metrů nad ní. Celý článek

83 LET STARÉ VÍZO! Dnešní děti mají ve škole těžkou pohodu!

83 LET STARÉ VÍZO! Dnešní děti mají ve škole těžkou pohodu!
Play

Že se nároky na naše žáčky základních škol neustále zvyšují? Opravdu? Tak se podívejte, kolik předmětů měli čtvrťáci v roce 1931. A pozor! Známkovalo se čtyřikrát do roka. Celý článek

Vaše videa odebírají

zobrazit všechny partnery

Portál o tom nejzajímavějším, co se v Praze děje. Natáčejte i vy pro MilujuPrahu.cz!

Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska je největší zájmovou organizací u nás pořádající ročně celou řadu společenských, sportovních, veteránských a zábavních akcí. Stovky dobrovolných hasičů se z nich snaží udělat co nejlepší videa na památku.