Natočvideo

JÍZDA KRÁLŮ ZAŽILA NEZVYKLÝ KONEC! "Legrůt" vypadl za jízdy z povozu!

JÍZDA KRÁLŮ ZAŽILA NEZVYKLÝ KONEC! "Legrůt" vypadl za jízdy z povozu!

13.06.2015 – Petra Vostatková

Jízda Králů, tedy tradice konaná v jižní části Moravy patří dokonce ve Vlčovně jako akce zapsaná do kulturních památek UNESCO! Máme pro vás ale trošku odlehčenou verzi.

V obcích na Slovácku se tento lidový obyčej koná jednou za 4 roky na Slovácku. Jednu takovou jizdu zachytil i reportér serveru NatočVideo.cz Tomáš Franta. Pro naši redakci byl tento zvyk opět novinkou a proto jsme Tomáše poprosili, zda by nám Jízdu králů mohl přiblížit. Koná se ve vaší oblasti také místní tradice či zvyklost? Video pošlete přes aplikaci pro chytré telefony NatočVideo, kterou si můžete stáhnout na AppStore nebo na Google Play nebo přes naše webové stránky NatocVideo.

 

Jízda králů v Kunovických z loňského roku převdla nádhernou výzdobu průvodu s koňmi. Natáčel reportér serveru NatočVideo.cz David Hošek

"Hlavním programem je projížďka krále na koni s doprovodem dvou "legrůtů" celou obcí. Král je dvanáctiletý letý chlapec nastrojený do tradičního kroje s růžičkou v puse. Kromě doprovodu dvou hlavních legrůtů jsou v okolí i další krojovaní legrůti (18-ti letí chlapci, vyvolávači ve vlčnovských krojích, v organizaci vojenské kavalérie), kteří jedou na omašlených koních a vyvolávají hlášky typu: "Podívajte sa tady, to je pěkná paní, pěknou rodinku má, do botečku mně ráda dá", nebo "A tady ten pán není jen sběratel, je to jistě podnikatel, ten sa na mě pěkně směje, do košíčku ně přispěje"... Nejznámější je "Na krála, maměnko, na krála.", vyvolaný pak daruje libovolnou částku do botečku, nebo do kasiček upevněných na obou stranách koně.ˇ"vysvětluje Tomáš.

Reportér Tomáš také vysvětlil k jaké se příběh váže legendě. Akce se nejčastěji váže na legendární příběh uherského krále, Matyáše Korvína, poraženého v jednom střetu během válek s Jiřím z Poděbrad a skrývajícího se v Uherském Brodě. Ten se měl převléci za ženu, ozdobit se pentlemi, do úst vložit růži, aby se hlasem neprozradil. Jelikož utíkal z boje bez ničeho, musel on sám nebo jeho část družiny žádat vesničany o jídlo, než se dostal na svůj hrad v Trenčíně.

STAŇ SE DIVÁCKÝM REPORTÉREM

CHCI SE STÁT REPORTÉREM
 

To nejlepší z NatočVideo.cz

ČESKO - TURECKO již v sobotu! Ukaž jak fandíš a vyhraj kameru!

Českou republiku čeká v sobotu kvalifikační zápas na Euro 2016! Našimi soupeři budou Turci a vy máte jedinečnou šanci získat skvělé dárky od České televize! Stačí, když se předvedeš jako zapálený fanoušek a ukážeš celému Česku, jak se má správně FANDIT! Celý článek

VIDEO DNE: Hlad dokáže divy!

VIDEO DNE: Hlad dokáže divy!
Play

Kdy naposledy jste krmili labutě? Po tomhle videu je už krmit nebudete. Nikdy! Celý článek

VIDEO DNE: Synchronizovaný basketbal!

VIDEO DNE: Synchronizovaný basketbal!
Play

Ač nám chodí velké množství videí s Vaším domácím plaveckým stylem do soutěže o vstupenky do Aqualandu Moravia, nezapomínáte i na další videa. Celý článek

Vaše videa odebírají

zobrazit všechny partnery

Portál o tom nejzajímavějším, co se v Praze děje. Natáčejte i vy pro MilujuPrahu.cz!

Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska je největší zájmovou organizací u nás pořádající ročně celou řadu společenských, sportovních, veteránských a zábavních akcí. Stovky dobrovolných hasičů se z nich snaží udělat co nejlepší videa na památku.