Natočvideo

JSME MISTŘI! Tentokrát však v hasičském odvětví

JSME MISTŘI! Tentokrát však v hasičském odvětví

12.09.2014 – Tereza Kušová

Kazachstán ve dnech od 5. do 8. září 2014 hostil již X. Mistrovství světa v požárním sportu. Čeští hasiči zazářili především ve dvou disciplínách, a to ve štafetě a požárním útoku - mezi hasiči považován za královskou disciplínu. Domů si přivezlo zlato i stříbro.

Požární sport má celkem čtyři disciplíny. Jak bylo zmíněno dvě z nich jsou požární útok a požární štafeta 4 x 100 m, další je běh na 100 m s překážkami a také velmi známá disciplína výstup do 4. podlaží cvičné věže. Nejdůležitější disciplínou je dozajista požární útok, patří mezi tradiční disciplíny, která je součástí i "malých" závodů mezi dobrovolnými hasiči. "Spočívá v tom, že za pomocí dvou savic, sacího koše, čerpadla, hadic, proudnic a rozdělovače musí družstvo utvořit dva útočné proudy a dopravit tak vodu do dvou terčů vzdálených obvykle 60 m od "základny". Po nastříkání 10 litrů vody nebo po shození signalizačního zařízení se zastaví časomíra a je určen čas závodníků," píše se v oficiálních pravidlech hasičského sportu vydaných generálním ředitelstvím Hasičského záchranného sboru České republiky.

To, že je požární útok silnou stránkou českých hasičů, dokázali na světových soutěžích už několikrát. Světový rekord vytvořili už v roce 2012, kdy byl jejich čas 25,14 s. Letos v Kazachstánu dosáhli na stříbrnou příčku s časem 29,80 s.

Vraťme se ale na začátek šampionátu, kdy byl první den zahájen výstupem do 4. podlaží cvičné věže. Tady zabodoval především Kamil Bezruč z Moravskoslezského kraje. Pokořil národní rekord časem 13, 26 s. Jeho výkon stačil na 6. místo.

Na řadě byl běh na 100 m s překážkami. Taky velmi náročná disciplína. Pravidla požárního sportu popisují tuto disciplínu takto: "Závodník po stratu musí překonat překážku, uchopit hadice, které rozvine před, na nebo za kladinu, přeběhne kladinu, seskočí z kladiny za ohraničující čáru do vlastní dráhy, spojí hadice, jednou půlspojkou je napojí na rozdělovač, připojí proudnici a proběhne cílem." V této disciplíně získal Pavel Krpec z Moravskoslezského kraje bronz.

Opravdové vítězství přišlo ale až s třetí disciplínou. Česká reprezentace ve složení Pavel Krpec, Martin Lidmila, František Kunovský a David Dopirák zaběhli nejrychleji požární štafetu 4 x 100 m a stali se mistry světa s časem 53,53 s. Tato disciplína zajistila českým hasičům celkově druhou příčku na šampionátu a to také potvrdili poslední soutěží v požárním útoku, kdy skončili právě druzí. Před sebe pustili už jen Bělorusko, třetí skončilo Rusko.

Celková bilance letošního X. ročníku Mistrovství světa v požárním sportu tak přinesla českým hasičům zlato, stříbro i bronz a celkově se stali vicemistry v požárním sportu. Krásná práce, kluci! Gratulujeme!

Na posledním videu se můžete pokochat českou hymnou, kterou hochům zahráli při vyhlášení vítězů ve štafetě. Jako každý hrdý sportovec se zlatem na krku, si ani Pavel, Martin, Franta a David neodpustili zpívat Kde domov můj... Za krásné a unikátní záběry vděčíme Tomáši Pořízkovi, který sám píše o hasičích. 

STAŇ SE DIVÁCKÝM REPORTÉREM

CHCI SE STÁT REPORTÉREM
 

To nejlepší z NatočVideo.cz

POZDVIŽENÍ NA NÁVSI...Kde se vzal, tu se vzal, přistál balon

POZDVIŽENÍ NA NÁVSI...Kde se vzal, tu se vzal, přistál balon
Play

Tohle prostě nevymyslíš! Člověk by si mohl stokrát přát, aby se mu to stalo, ale nikdy se to nesplní. Náš divácký reportér zachytil přistání balonu přímo v křižovatce malé vesničky...nádherný zážitek! Celý článek

VIDEO DNE: Bludištěm jako vítr

VIDEO DNE: Bludištěm jako vítr
Play

Jak rychle proběhnete bludištěm? Obzvlášť když nevidíte přes okraje, ztratit se je snadné. Jak takové bludiště jde křečkům, zkoušela divácká reportérka. Celý článek

VIDEO DNE: Umí váš kocour pozdravit?

VIDEO DNE: Umí váš kocour pozdravit?
Play

Co všechno dokážete naučit svého domácího mazlíčka? CO takhale ho naučit i něco trošku víc lidského a nepředstavujte si chození na záchod a splachování. Celý článek

Vaše videa odebírají

zobrazit všechny partnery

Portál o tom nejzajímavějším, co se v Praze děje. Natáčejte i vy pro MilujuPrahu.cz!

Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska je největší zájmovou organizací u nás pořádající ročně celou řadu společenských, sportovních, veteránských a zábavních akcí. Stovky dobrovolných hasičů se z nich snaží udělat co nejlepší videa na památku.