Natočvideo

KAŽDOROČNÍ INVAZE BERUŠEK! MILIÓNY SLUNÉČEK VŠUDE

KAŽDOROČNÍ INVAZE BERUŠEK! MILIÓNY SLUNÉČEK VŠUDE

06.10.2015 – Tereza Kušová

I když to může vypadat, že se blíží konec světa, náhlý příval berušek ve slunečné podzimní dny je ve střední Evropě zcela normální. Letos tyto dny připadly opravdu jen tak tak na poslední slunečný dny, tedy od 3. do 5. října. Podle předpovědi si už moc slunce od 6. října totiž neužijeme.

Slunéčko východní, to je ta potvůrka, co se lepí na naše domy během krásných podzimních dnů, jak natočil Michal Řezník. "Rozšířilo se k nám ze západní Evropy. Jeho původní domov je východní Asie, ale nyní je to běžný druh ve Spojených státech, v západní a střední Evropě a na několika místech Jižní Ameriky a Afriky. V Česku se poprvé slunéčka východní objevila v roce 2006. Její mohutná invaze postupuje i Slovenskem a Maďarskem," vysvětluje se na webových stránkách Ekologické poradny Veronica.

Berušky potrápily nejedenoho našeho reportéra. V nemalém množství je natočili i Míša Kuncová, Tomáš Symerský, Milada Spinková nebo Marie Gocieková.

Je i u Vás invaze berušek, nebo jiných zvířat? Natočte to a video pošlete přes aplikaci pro chytré telefony NatočVideo, kterou si můžete stáhnout na AppStore nebo na Google Play nebo přes naše webové stránky NatocVideo. Posílejte zpravodajská videa a my je nabídneme do televize.

Proč se ale tito broučci přesouvají v hromadných útocích na domy a v horších případech i do nich? Hledají si zimoviště. Aktivně lezou po světlých od slunce rozzářených zdech domů a hledají škvíru k přezimování. Někdy najdou cestu oknem nebo dveřmi a schovají se Vám uvnitř bytu. Poradna Veronica ale před slunéčky v domě varuje: "Při pokojové teplotě vyčerpají zimní zásoby tuku už kolem Vánoc. Pak vylezou z úkrytu, hledají něco k jídlu a pletou se lidem v kuchyni. Protože v bytě nic pořádného k snědku nenajdou, brzy uhynou. Proto je dobré je z obydlí odstranit." Broučky můžete nabrat na noviny, smést smetáčkem, a když jich máte na zdech desítky nebo stovky, můžete je i opatrně vysát vysavačem. Kam s nimi, ale není tak jednoduché, jak se může zdát. Vyklepat z okna totiž nestačí, můžou se vrátit. "Za chladného počasí je můžete vysypat ven, tam zimu přežijí lépe než v teplém bytě. Slunéčka vyhozená ale za teplého počasí se vrátí jak bumerang. V tom případě je musíte odvézt na vzdálenost minimálně 5 kilometrů," radí poradna Veronica.

Stejně jako naši reportéři se nad tisícovkami berušek podivujeme. Většinou jich za rok vidíme sotva deset, a to většinou jen slunéčko sedmitečné. Ty se taky na zimu do budov schovávají, častěji ale spíše slunéčko dvoutečné. Slunéčko východní poznáme ale velmi snadno. Je často velmi světle červené a s devatenácti tečkami. Avšak apokalypsa berušek se týká především slunéček východních. Ta na rozdíl od českých berušek jsou na podzim za slunečných dnů ještě aktivní, proto jich vidíme najednou tolik. Slunéčko sedmitečné nebo dvoutečné už dávno podlehlo zimnímu spánku.

STAŇ SE DIVÁCKÝM REPORTÉREM

CHCI SE STÁT REPORTÉREM
 

To nejlepší z NatočVideo.cz

VIDEO DNE: BUDOUCÍ ZÁCHRANÁŘSKÝ TÝM se pohybuje výhradně na motorkách!

VIDEO DNE: BUDOUCÍ ZÁCHRANÁŘSKÝ TÝM se pohybuje výhradně na motorkách!
Play

Jsou to ještě malí kluci, ale jak provést masáž srdce už vědí! Podívejte se na nezastavitelný tým, který přijede ihned na zavolání! Celý článek

VIDEO TÝDNE: Odstřel komínu v Hamru

VIDEO TÝDNE: Odstřel komínu v Hamru
Play

Je tu nový týden a tedy můžeme zhodnotit týden minulý. Videí přišlo hodně . Některá zábavná, zajímavá, aktuální i z dovolených. Celý článek

TOHLE NEVYMYSLÍŠ! JEDEN BLOKNUL toužimské náměstí, druhý celý jízdní pruh!

TOHLE NEVYMYSLÍŠ! JEDEN BLOKNUL toužimské náměstí, druhý celý jízdní pruh!
Play

Parkování - slabší stránka českého národa, nebo lenost? Tak schválně, jak hluboce jste se v autoškole učili parkovat? Celý článek

Vaše videa odebírají

zobrazit všechny partnery

Portál o tom nejzajímavějším, co se v Praze děje. Natáčejte i vy pro MilujuPrahu.cz!

Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska je největší zájmovou organizací u nás pořádající ročně celou řadu společenských, sportovních, veteránských a zábavních akcí. Stovky dobrovolných hasičů se z nich snaží udělat co nejlepší videa na památku.