Natočvideo

KRTEČEK BEZ KALHOTEK! Malí, roztomilí škůdci na našich zahrádkách

KRTEČEK BEZ KALHOTEK! Malí, roztomilí škůdci na našich zahrádkách

18.10.2014 – Tereza Kušová

Jako malí jsme je vyhledávali, snažili se chytit. Jako dospělí je nenávidíme, obzvlášť když máme zahrádku. ALE! Roztomilí jsou pořád!

Zajímavá videa z říše zvířat nám můžete poslat i vy, a to přes aplikaci pro chytré telefony Prima Reportér, které si můžete stáhnout na AppStore nebo na Google Play nebo přes naše webové stránky NatocVideo.

Jednoho bláznivého krtka natočil Václav Bošek. Na cestě našel s kamarády krtka, který se točil dokola.

Krtek obecný či krtek evropský. Tito dva hmyzožravci v hebkém černém kožíšku tunelují na našem území. Umí nás pěkně naštvat, ale také nám pomáhají. Jsou ale také pro nás jakým si tajemstvím. Ruku na srdce. Kdo z nás ho opravdu viděl na vlastní oči? Tisícům z nás už chyběla jen trošička. Hromádka hlíny se hrnula, hrnula, už už by krtek vystrčil čumáček, ale…. Najednou nic.

Krtek je mistr v hrabání dlouhých tunelů. Nevyhovuje mu velmi písčitá půda, kde se tunely rychle zasypávají. Zato v hlinité a jílovité půdě vytváří síť trvanlivých tunelů, které mohou být až 150 metrů dlouhé a nacházejí se v rozličných hloubkách. Řada z nich vede blízko pod povrchem, kde je nejvíce potravy. Tomáši Jeništovi se podařilo krtka natočit při tom, co dělá nejraději. Hrabal si jamku. Dokonce si ho i pohladit. Krtek byl tak zabrán do své práce, že ho nějaký člověk nerozhodil. Je ale také vidět, jak je takové stvoření malinké. Měří totiž okolo 12 centimetrů.

Krtci jsou vlastně takovými architekty. Oni nehrabou jen dopředu, dopředu, dopředu. Jsou i velmi kreativní, obzvlášť v případě nutnosti, kdy je půda na příklad podmáčená. V případě nutnosti si zde budují vyvýšené pevnosti, takzvané krtčí hrady. Vypadají jako obří, jeden i více metrů velké krtiny. Uvnitř se v labyrintu víceúrovňových chodeb skrývá hnízdní komůrka. Napojená je i na tunely či další komůrky, zapuštěné lehce pod zemí.

Petr Štefl krtka při práci viděl. Tunely mu zrovna moc nešli. Suchá, drolivá půda udělala své. Zajímavé je, že od sebe můžeme odlišit tunely samčí a samičí. Zatímco samci si razí dlouhé, rovné chodby, samičky budují nepravidelnou, klikatější síť.

I když je pro spoustu lidí krtek škůdce, nesmíme zapomínat, že je to taky náš dětský hrdina! Ilustrovanou podobu mu dal Zdeněk Miler. Ve své animované premiéře ho nechal si ušít kalhoty s kapsami. Jak  krtek ke kalhotkám přišel je s námi už 57 let a od té doby baví další a další generace, stejně jako syna Petry Kremličkové.

STAŇ SE DIVÁCKÝM REPORTÉREM

CHCI SE STÁT REPORTÉREM
 

To nejlepší z NatočVideo.cz

VELKOLEPÁ AKCE NA JIHU MORAVY! Mikulov hostil Pálavské vinobraní!

VELKOLEPÁ AKCE NA JIHU MORAVY! Mikulov hostil Pálavské vinobraní!
Play

Jih Moravy zažil o víkendu 11. - 13. září rekordní návštěvnost. Vinobraní přilákalo desetitisíce návštěvníků. Máme závěry z Mikulova! Celý článek

VIDEO DNE: Chtěli chytit 30 kilového sumce, místo toho mají zlatou rybku!

VIDEO DNE: Chtěli chytit 30 kilového sumce, místo toho mají zlatou rybku!
Play

Snad desítka lidí se podílela na odchytu sumce, který měl podle předpokladů vážit 30 kilogramů! Akce dopadla fiaskem a vy se podívejte na výsledek! Celý článek

VIDEO DNE: Venku mráz, i přesto vlezl do ledové vody! Nač to modré triko?

VIDEO DNE: Venku mráz, i přesto vlezl do ledové vody! Nač to modré triko?
Play

To che kus odvahy, dobře fungující srdce a hodně velké odhodlání! Tak připomíná divácký reportér Jeník Mráz Světový den zvýšení povědomí o autismu. Koupelí v ledové vodě! Celý článek

Vaše videa odebírají

zobrazit všechny partnery

Portál o tom nejzajímavějším, co se v Praze děje. Natáčejte i vy pro MilujuPrahu.cz!

Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska je největší zájmovou organizací u nás pořádající ročně celou řadu společenských, sportovních, veteránských a zábavních akcí. Stovky dobrovolných hasičů se z nich snaží udělat co nejlepší videa na památku.