Natočvideo

KUTNÁ HORA 20 LET NA SEZNAMU UNESCO

KUTNÁ HORA 20 LET NA SEZNAMU UNESCO

08.12.2015 – Tereza Kušová

9. prosince 2015 je to přesně 20 let, kdy byla na zasedání v Berlíně Kutná Hora zapsaná na seznam kulturních památek UNESCO.

KUTNÁ HORA 20 LET NA SEZNAMU UNESCO

foto: chrám sv. Barbory, Kutná Hora

Natáčejte Kutnou Horu a její památky. Od 9. prosince je zde dokonce v Dačické otevřeno dokumentačního střediska UNESCO, které má právě připomínat 20 let od zařazení na seznam kulturních památek. Posílejte vaše příspěvky přes aplikaci pro chytré telefony NatočVideo, kterou si můžete stáhnout na AppStore nebo na Google Play nebo přes naše webové stránky NatocVideo. Videa točená na šířku pošleme do České televize. 

„Historické centrum města s chrámem sv. Barbory a katedrálou Nanebevzetí Panny Marie v Sedlci“, jak je uvedeno v oficiálním dokumentu, bylo dne 9. prosince zařazeno na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. V rámci České republiky to tehdy byla v pořadí čtvrtá lokalita, kdežto dnes již na tomto nejprestižnějším světovém seznamu představuje jednu z dvanácti. 

foto: Vlašský dvůr, Kutná Hora

Historické centrum Kutné Hory zaujímá plochu 62 hektarů a uchovává ve svých hranicích 319 kulturních památek a 2 národní kulturní památky – Vlašský dvůr a chrám sv. Barbory. Po Praze, Olomouci a Brně je tedy čtvrtou největší městskou památkovou rezervací v České republice. Kutná Hora je ale především specifická svojí atmosférou původně hornického města, jehož historické jádro tvoří pozoruhodnou srostlici uliční sítě a menších náměstí na svažitém terénu s nepravidelnou parcelací zástavby domovních bloků i různorodostí jednotlivých solitérních objektů.

Kutná Hora má také jedno z nejcharakterističtějších městských panoramat: Asi nejpůsobivější pohled na něj se naskýtá z údolí říčky Vrchlice, kde jen mírným pootočením na patě zhlédneme půl kilometru dlouhý prospekt vedle sebe na údolní hraně řazených nejvýznamnějších staveb města. K historickému centru také neodmyslitelně patří dnešní předměstí Sedlec s někdejším klášterem cisterciáků. Ten v době své největší slávy ve středověku tvořil městu protipól; zatímco Kutná Hora byla dnem i nocí tepoucí organismus, sedlecký klášter představoval tiché místo modlitby a kontemplace. Nejvýznamnější stavbou je tu dodnes katedrála Nanebevzetí Panny Marie. 

foto: katedrála Nanebevzetí Panny Marie a sv. Jana Křtitele v Sedlci

STAŇ SE DIVÁCKÝM REPORTÉREM

CHCI SE STÁT REPORTÉREM
 

To nejlepší z NatočVideo.cz

VIDEO DNE: Pak že pes v kuchyni překáží! POMLUVY!

VIDEO DNE: Pak že pes v kuchyni překáží! POMLUVY!
Play

Když je to ještě malé, nemotorné, neumí to používat tlapičky a rádo se to mazlí, tak je to roztomilé. Pak to povyroste, vyžaduje pozornost, kouše boty a hlavně překáží. Jenže vše je asi jinak. Celý článek

TO JSTE NESLYŠELI! Pták imituje sirénu

TO JSTE NESLYŠELI! Pták imituje sirénu
Play

Zprávy z kamionu představili imitujícího ptáka, chodník bez konce a záplavy v Jižní Moravě. Celý článek

VIDEO DNE: Oslíci z Belgie zaklepali na dveře reportéra NatočVidea

VIDEO DNE: Oslíci z Belgie zaklepali na dveře reportéra NatočVidea
Play

"To vám takhle jdu, jdu, jdu a najednou jsem v Česku." Tak by mohla znít odpověď Belgičanky, která do Sokolovska se dvěma oslíky dorazila po neuvěřitelných třech měsících. Celý článek

Vaše videa odebírají

zobrazit všechny partnery

Portál o tom nejzajímavějším, co se v Praze děje. Natáčejte i vy pro MilujuPrahu.cz!

Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska je největší zájmovou organizací u nás pořádající ročně celou řadu společenských, sportovních, veteránských a zábavních akcí. Stovky dobrovolných hasičů se z nich snaží udělat co nejlepší videa na památku.