Natočvideo

LESBOS OČIMA REPORTÉRA:Z uprchlíků je cítit únava, potkal jsem jich stovky

LESBOS OČIMA REPORTÉRA:Z uprchlíků je cítit únava, potkal jsem jich stovky

19.08.2015 – Petra Vostatková

Řecko, jako jedna z přímořských evropských zemí čelí velkému přílivu uprchlíků, kteří se právě po moři snaží dostat do Evropy. Reportér serveru NatočVideo.cz Jiří Starý byl na řeckém ostrově Lesbos a natočil exkluzivní záběry.

Plovací vesty, čluny, ale hlavně stovky lidí, kteří hledají nový domov. Taková je aktuální situace na řeckém ostrově Lesbos. V první polovině srpna na tomto místě trávil dovolenou také reportér serveru NatočVideo.cz Jiří Starý, který na místě pořídil exkluzivní záběry a poskytl rozhovor. 

Jiří popisuje jak vypadá situace ve městě:"Pokud někdo tráví dovolenou v hotelovém areálu nebo v jeho blízkosti, tak se dá říct, že uprchlíky ani nepotká. Pokud hotel není v místě kde se vyloďují. Měli jsme půjčené auto na osm dní a cestovali jsme po celém ostrově a tím se uprchlíci stali součástí naší dovolené."

V Řecku platí zákaz běžence převážet..

"Při půjčování auta jsme byli upozorněni, že nesmíme uprchlíky převážet autem. Uprchlík nesmí do auta ani do autobusu, pokud nemá potvrzení o legálním pobytu na ostrově .V případě neuposlechnutí hrozí vazba vám i uprchlíkovi. Proto každý den potkáváte skupinky uprchlíků směřující ze severu ostrova, kde se nejčastěji vyloďují a zanechávají na plážích černé čluny a záchranné vesty. Směřují do hlavního města Mytilini, které je od severního pobřeží vzdálené cca 60 km." vysvětluje Jiří proč cestou do hlavního města potkali stovky běženců.

Jsou ve stresu a unavení..

"Při prvním setkání s nimi máte smíšené pocity, protože to co jste doposud viděli jen v televizi, vidíte ve skutečnosti a začnete si uvědomovat, kolik jich už přišlo, kolik jich právě vidíte a kolik jich ještě přijde. Z uprchlíku je cítit únava, stres, nejistota. Z turistů a obyvatel ostrova obava, strach a to vše se maskuje vzájemnou ignorací."

Uprchlíci jsou shromažďováni ve věznici a na bývalém závodišti..

"Silnice na východě ostrova směřující od severu k jihu je značně znečištěná, po okrajích silnice se válí odpadky, zahozené oděvy atd. Lepší nepomýšlet na to kam všichni chodí na toalety. Nejsem schopný odhadnout, kolik jsme viděli uprchlíků, ale byly to stovky. Záleželo na tom, kde jsme se právě pohybovali, ale nejvíc jich bylo 12.8. Uprchlíci jsou shromažďováni ve věznici nedaleko římského aquaduktu u městečka Moria severně od Mytiliny (mám krátký záběr z auta, ale nikde okolo není vidět uprchlík) a někde na nějakém bývalém závodišti." vysvětluje reportér Jiří. 

"Jsme milovníky řeckých ostrovů a když si člověk odmyslí tuto skutečnost, tak jsme byli spokojeni." dodává n závěr.

 

 

STAŇ SE DIVÁCKÝM REPORTÉREM

CHCI SE STÁT REPORTÉREM
 

To nejlepší z NatočVideo.cz

V PRAZE SHOŘEL DALŠÍ AUTOBUS! Ve stejné ulici jako ve středu!

V PRAZE SHOŘEL DALŠÍ AUTOBUS! Ve stejné ulici jako ve středu!
Play

Opět požár autobusu a opět linka 195! Za poslední dva dny shořely v pražských Letňanech dva městské autobusy. Scénář je v obou případech stejný. Máme pro vás záběry přímo z místa události! Celý článek

VIDEO DNE: Silničáři nestíhají. Musíme si pomoci sami!

VIDEO DNE: Silničáři nestíhají. Musíme si pomoci sami!
Play

Počasí nám dává zabrat. Ale nejen nám, ale hlavně silničářům, kteří každoročně zaspí. Ani letos to není výjimkou. Tak nám nezbude nic jiného, než si vymoct sami vlastními silami. Nebo ne? Celý článek

LEDNÍ MEDVĚD SKOČIL EXKLUZIVNÍ ŠIPKU DO VODY! Viděno v ZOO Praha!

LEDNÍ MEDVĚD SKOČIL EXKLUZIVNÍ ŠIPKU DO VODY! Viděno v ZOO Praha!
Play

Také jste žili v představách že ve výběhu ledních medvědů pražské zoo se toho moc neděje? Vyvedeme vás z omylu následujícím videem! Celý článek

Vaše videa odebírají

zobrazit všechny partnery

Portál o tom nejzajímavějším, co se v Praze děje. Natáčejte i vy pro MilujuPrahu.cz!

Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska je největší zájmovou organizací u nás pořádající ročně celou řadu společenských, sportovních, veteránských a zábavních akcí. Stovky dobrovolných hasičů se z nich snaží udělat co nejlepší videa na památku.