Natočvideo

NA KOMÍNĚ V CHEBU HNÍZDÍ OD ROKU 1977! Čápi mají letos 5 mláďat!

NA KOMÍNĚ V CHEBU HNÍZDÍ OD ROKU 1977! Čápi mají letos 5 mláďat!

26.05.2015 – Petra Vostatková

Čápi přiletěli do České republiky odchovat svá mláďata, aby mohli na konci léta zase odletět do teplých krajin. Divácká reportérka Monika Dohnalová má hnízdo v Chebu na dosah a pravidelně dokumentuje, co se v hnízdě děje. Díky své práci se stala spolupracovnicí ornitologů ze Skupiny pro ochranu a výzkum čápa bílého Plzeň.

Čápi letos do hnízda přiletěli na počátku března a povedlo se jim odchovat pět mláďat, což je v přírodě neobvyklé jak uvedla reportérka Monika.:"V Chebu se na komíně nad marketem letos vylíhlo nakonec 5 malých čápat, kteří se mají čile k světu. Video ukazuje jejich čekání na rodiče, kteří se mají co ohánět se sháněním potravy a následné krmení. Ještě chci podotknout, že čápi mají obvykle 2-3 čápata, 5 čápat ve volné přírodě je malým zázrakem."
 

Video divácké reportérky Moniky Dohnalové přišlo do redakce stránek NatočVideo.cz na počátku března. Bylo natočeno v Chebu. Zaujalo nás především tím, že čápi jsou na kameře zachyceni velmi z blízka, což není obvyklé. 

"Čápy pozoruji ze svého bytu z kuchyně, bydlím v pátém patře, takže je mám ve výšce očí. Komín se nachází v objektu chebského supermarketu Albert, staviteli byl zachován právě kvůli hnízdění čápů. Natáčím na kamerku, následně video ještě zpracovávám na počítači. Čapí rodinu pozoruji již 7 rokem, kdy jsem se do tohoto bytu přistěhovala. Komín je ale obydlen jíž od roku 1977. Čápi se do hnízda pravidelně vracejí." přiblížila reportérka Monika. 

"Ze začátku vždy jeden z rodičů na hnízdě zůstává, ale když čápata povyrostou, létají oba sem a tam, aby hladové čapí krky nasytili. Pak jedno mládě po druhém zkouší křídla, poskakují po hnízdě a sbírají odvahu k prvnímu skoku dolů a prvnímu plachtění." dodává paní Dohnalová. 

V loňském roce nám reportérka Monika poslala úžasné video, které se týkalo přímo zmíněného chebského hnízda. Dva čápi o něj svedli boj a diváci mohly video zhlédnou přímo v Diváckých zprávách. Příspěvek získal i finanční prémii. 

Podle jejích informací se pro rodinku stal tragickým rok 2013. Kvůli nepřízni počasí všechna tři mláďata uhynula. "Bylo moc smutné pozorovat čápici, jak nad nimi stojí s roztaženými křídly a snaží se mladé ochránit. Ale nakonec to nebylo nic platné. Mrtvá mláďata následně z hnízda vyhodila. Byla jsem je pak ze střechy marketu sebrat se slzami v očích." vysvětluje reportérka. 

Díky čápům založila paní Dohnalová i facebookovou stránku Chebští čápi. Ve skupině jsou pravidelně uveřejňovány informace o tom, kdy přiletí pan čáp, následně za ním paní čápová, kolik vyvedou mladých a zda se podaří všechny odchovat. " Těším se, až vyvedou mladé a já budu moci opět natáček a fotit jejich postupný růst a vývoj od vylíhnutí po dospělost. Během srpna odletí všichni do teplých krajin. Každým rokem mne udivuje ten rychlý vývoj - během 3 měsíců od vylíhnutí jsou z nich velcí čápi, které lze již špatně rozeznat od rodičů, vlastně jen zbarvením zobáků - mladí je mají je jasnější." dodává divácká reportérka Monika Dohnalová na závěr.

 

 

STAŇ SE DIVÁCKÝM REPORTÉREM

CHCI SE STÁT REPORTÉREM
 

To nejlepší z NatočVideo.cz

VIDEO DNE: Pod vlivem se projeli v Tatře! A ještě se při tom natočili!

VIDEO DNE: Pod vlivem se projeli v Tatře! A ještě se při tom natočili!
Play

Alkohol dodává kuráž a ani v tomto případě tomu nebylo jinak. Jenže naši aktéři si sedli za volant a navíc poslali důkaz na stránky NatočVideo.cz! Celý článek

VE FITKU STRÁVIL DVA ROKY V KUSE! TOHLE JE PEKÁČ BUCHET A VIDEO DNE!

VE FITKU STRÁVIL DVA ROKY V KUSE! TOHLE JE PEKÁČ BUCHET A VIDEO DNE!
Play

Tak mají vypadat pořádné břišáky! Takové svalstvo ještě svět neviděl a my pro vás máme jedinečnou příležitost vidět to na vlastní oči! Celý článek

VIDEO DNE: Nerostou? Rostou furt! Natočila Veronika Hovorková

VIDEO DNE: Nerostou? Rostou furt! Natočila Veronika Hovorková
Play

Kdo už zavrhl prosincové procházky po lese, tak ať si to raději ještě pořádně rozmyslí. Podívejte se na další video dne a chuť na vycházku přijde sama. Celý článek

Vaše videa odebírají

zobrazit všechny partnery

Portál o tom nejzajímavějším, co se v Praze děje. Natáčejte i vy pro MilujuPrahu.cz!

Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska je největší zájmovou organizací u nás pořádající ročně celou řadu společenských, sportovních, veteránských a zábavních akcí. Stovky dobrovolných hasičů se z nich snaží udělat co nejlepší videa na památku.