Natočvideo

NA KOMÍNĚ V CHEBU HNÍZDÍ OD ROKU 1977! Čápi mají letos 5 mláďat!

NA KOMÍNĚ V CHEBU HNÍZDÍ OD ROKU 1977! Čápi mají letos 5 mláďat!

26.05.2015 – Petra Vostatková

Čápi přiletěli do České republiky odchovat svá mláďata, aby mohli na konci léta zase odletět do teplých krajin. Divácká reportérka Monika Dohnalová má hnízdo v Chebu na dosah a pravidelně dokumentuje, co se v hnízdě děje. Díky své práci se stala spolupracovnicí ornitologů ze Skupiny pro ochranu a výzkum čápa bílého Plzeň.

Čápi letos do hnízda přiletěli na počátku března a povedlo se jim odchovat pět mláďat, což je v přírodě neobvyklé jak uvedla reportérka Monika.:"V Chebu se na komíně nad marketem letos vylíhlo nakonec 5 malých čápat, kteří se mají čile k světu. Video ukazuje jejich čekání na rodiče, kteří se mají co ohánět se sháněním potravy a následné krmení. Ještě chci podotknout, že čápi mají obvykle 2-3 čápata, 5 čápat ve volné přírodě je malým zázrakem."
 

Video divácké reportérky Moniky Dohnalové přišlo do redakce stránek NatočVideo.cz na počátku března. Bylo natočeno v Chebu. Zaujalo nás především tím, že čápi jsou na kameře zachyceni velmi z blízka, což není obvyklé. 

"Čápy pozoruji ze svého bytu z kuchyně, bydlím v pátém patře, takže je mám ve výšce očí. Komín se nachází v objektu chebského supermarketu Albert, staviteli byl zachován právě kvůli hnízdění čápů. Natáčím na kamerku, následně video ještě zpracovávám na počítači. Čapí rodinu pozoruji již 7 rokem, kdy jsem se do tohoto bytu přistěhovala. Komín je ale obydlen jíž od roku 1977. Čápi se do hnízda pravidelně vracejí." přiblížila reportérka Monika. 

"Ze začátku vždy jeden z rodičů na hnízdě zůstává, ale když čápata povyrostou, létají oba sem a tam, aby hladové čapí krky nasytili. Pak jedno mládě po druhém zkouší křídla, poskakují po hnízdě a sbírají odvahu k prvnímu skoku dolů a prvnímu plachtění." dodává paní Dohnalová. 

V loňském roce nám reportérka Monika poslala úžasné video, které se týkalo přímo zmíněného chebského hnízda. Dva čápi o něj svedli boj a diváci mohly video zhlédnou přímo v Diváckých zprávách. Příspěvek získal i finanční prémii. 

Podle jejích informací se pro rodinku stal tragickým rok 2013. Kvůli nepřízni počasí všechna tři mláďata uhynula. "Bylo moc smutné pozorovat čápici, jak nad nimi stojí s roztaženými křídly a snaží se mladé ochránit. Ale nakonec to nebylo nic platné. Mrtvá mláďata následně z hnízda vyhodila. Byla jsem je pak ze střechy marketu sebrat se slzami v očích." vysvětluje reportérka. 

Díky čápům založila paní Dohnalová i facebookovou stránku Chebští čápi. Ve skupině jsou pravidelně uveřejňovány informace o tom, kdy přiletí pan čáp, následně za ním paní čápová, kolik vyvedou mladých a zda se podaří všechny odchovat. " Těším se, až vyvedou mladé a já budu moci opět natáček a fotit jejich postupný růst a vývoj od vylíhnutí po dospělost. Během srpna odletí všichni do teplých krajin. Každým rokem mne udivuje ten rychlý vývoj - během 3 měsíců od vylíhnutí jsou z nich velcí čápi, které lze již špatně rozeznat od rodičů, vlastně jen zbarvením zobáků - mladí je mají je jasnější." dodává divácká reportérka Monika Dohnalová na závěr.

 

 

STAŇ SE DIVÁCKÝM REPORTÉREM

CHCI SE STÁT REPORTÉREM
 

To nejlepší z NatočVideo.cz

TOHLE AUTO SAMO UŽ NEODJEDE! Posílejte videa AUTOVRAKŮ!

TOHLE AUTO SAMO UŽ NEODJEDE! Posílejte videa AUTOVRAKŮ!
Play

Zabírají místo na parkovišti, zarůstají trávou a je jasné že na kolech už neodjedou! Jsou to autovraky zaparkované pěkně natrvalo mezi ostatními auty. Potkáváte něco podobného cestou do práce? Nebo něco podobného snad stojí před vašim domem? Na vaše video čekáme! Celý článek

VIDEO DNE: Znáte rozdíl mezi základní a střední školou?

VIDEO DNE: Znáte rozdíl mezi základní a střední školou?
Play

Mateřská škola, základní škola, střední škola, vysoká škola.... Co mají tyhle školy společného? V názvu mají školu. A co má společného základní a střední? No, přeci známkování! I v tom ale může být pro každého z nás rozdíl. Celý článek

KDO ZAVÁHÁ NEŽERE! Slepice obrala kočku o myš v DIVÁCKÝCH ZPRÁVÁCH

KDO ZAVÁHÁ NEŽERE! Slepice obrala kočku o myš v DIVÁCKÝCH ZPRÁVÁCH
Play

Divácké zprávy nabídly tentokrát myší speciál, a to díky vám, diváckým reportérům. Vaše videa můžete vidět každý den v 19:40 v televizi Prima. Celý článek

Vaše videa odebírají

zobrazit všechny partnery

Portál o tom nejzajímavějším, co se v Praze děje. Natáčejte i vy pro MilujuPrahu.cz!

Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska je největší zájmovou organizací u nás pořádající ročně celou řadu společenských, sportovních, veteránských a zábavních akcí. Stovky dobrovolných hasičů se z nich snaží udělat co nejlepší videa na památku.