Natočvideo

ŠKŮDCE NEBO KAMARÁD? Jak vidíme havrany?

ŠKŮDCE NEBO KAMARÁD? Jak vidíme havrany?

08.10.2014 – Tereza Kušová

Zvířata bývají velmi vynalézavá, obzvlášť ve smečce či hejnu jsou dobře organizovaní. Není to tak dlouho, kdy havrani ovládali odpadky ve Chrudimi. Teď se jim daří v Opavě.

Zdeněk Vařeka natočil havrany, jak organizovaně ve skupině přehrabují odpadky v kontejneru. Je až neuvěřitelné, jak si počínají. Jeden, nejspíš jejich šéf, sedí na kontejneru a co se mu hodí, vyhodí z kontejneru svým vrstevníkům. Jeden to přehrabuje a druhý chodí jak Paša kolem popelnice a kontroluje, jestli se nenajdou nějaké zbytky i tam. "Jednou odpoledne, když jsem se díval z okna mého bytu, viděl jsem skupinku havranů, jak vyhazují odpadky z popelnice a dělají to docela organizovaně. Tak jsem neváhal, vzal kameru a natočil to," popsal Zdeněk.

I ve Vašem okolí vídáte drzé opeřence? Natočte je a pošlete nám video přes aplikaci pro chytré telefony Prima Reportér, které si můžete stáhnout na AppStore nebo na Google Play nebo přes naše webové stránky NatocVideo.

Opavští havrani nejspíš okopírovali praktiky havranů z Chrudimi, kde před půl rokem město sužovaly stovky těchto ptáků. Tam kvůli vychřici a následnému kácení v parku Střelnice část havranů přišla o své hnízdiště. A tak tam, kde sídlily tři čtvrtiny poplace černého opeřence, je nyní jen polovina. "Přesunuli se mezi obytné domy. Dříve byli na okraji města. Ale proč by létali z apotravou tři čtyři kilometry, když ve městě jsou kontejnery, které přetékají odpadky? Havran patří k neinteligentnějším živočichům a umí se přizpůsobit," uvedl zoologo Vladimír Lemberk z Východočeského muzea Pardubice pro Pardubický deník.

V Ostravě příval havranů v zimních měsících zase naopak vítají. Podle místního zoologa Bohumíra Lojkáska jedno toto zvíře zkonzumuje denně pět dekagramů odpadků. Když se jich na území města vyskytuje tisíce, jedná se o několik desítek tun odpadků, které denně zlikvidují. Ptáci konzumují to, co najdou, především zbytky jídla, které by jinak mohlo sloužit jako potrava potkanům. "Během dne si havrani vybírají lokality především na sídlištích, kde je relativně hodně zeleně. Nezdržují se tam ale celých čtyřiadvacet hodin. Do vybraných lokalit nalétávají při rozednění, ta tzv. nocoviště se vracejí v pozdním odpoledni," uvedl Lojkásek pro Ostravské noviny.

I když tisícové hejno havranů působí jako z Hitchcockova hororu Ptáci, nutno dodat, že jsou vlastně i vcelku užiteční, avšak pěkní bordeláři.

STAŇ SE DIVÁCKÝM REPORTÉREM

CHCI SE STÁT REPORTÉREM
 

To nejlepší z NatočVideo.cz

VIDEO TÝDNE:Na svatební foto čekali dlouhé minuty,mohl za to prst v nosíku!

VIDEO TÝDNE:Na svatební foto čekali dlouhé minuty,mohl za to prst v nosíku!
Play

Jsou prostě chvíle, které nevymyslíš! Navíc, když je po ruce kamera či telefon, můžeme se zasmát vícekrát. A navíc děti jsou bezprostřední a dokáží nás dospěláky odbourat lousknutím prstu! I na svatbě! Celý článek

VIDEO DNE: Fandou v každém věku i po šampionátu

VIDEO DNE: Fandou v každém věku i po šampionátu
Play

Fandit českému týmu můžeme i po mistrovství světa v hokeji. Co by ne? Trénovat se to musí, a to v každém věku. Později se to bude hodit. Celý článek

SUPERSTAR se dostala do našich Divošek!

SUPERSTAR se dostala do našich Divošek!
Play

Souboj o nejlepší video v Diváckých zprávách někdy připomíná soutěže z televize jako Superstar nebo Československo má talent. Několik SUPERSTAR jste mohli vidět i v dnešních Divoškách! Celý článek

Vaše videa odebírají

zobrazit všechny partnery

Portál o tom nejzajímavějším, co se v Praze děje. Natáčejte i vy pro MilujuPrahu.cz!

Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska je největší zájmovou organizací u nás pořádající ročně celou řadu společenských, sportovních, veteránských a zábavních akcí. Stovky dobrovolných hasičů se z nich snaží udělat co nejlepší videa na památku.