Natočvideo

VÝHLED K NEZAPLACENÍ! Ještěd je místo rozhledů

VÝHLED K NEZAPLACENÍ! Ještěd je místo rozhledů

20.10.2014 – Tereza Kušová

Vydejte se na výlet na vrchol Ještědského hřbetu, kde stojí slavný horský hotel s vysílačem Ještěd. Těsně pod vrcholem je horní stanice kabinové lanovky z Horního Hanychova. Věž byla oceněna mezinárodní architektonickou cenou a nabízí jedinečný pohled na Liberec a do okolí.

Posílejte i Vy videa z vyhlídek, rozhleden či hor, a to přes aplikaci pro chytré telefony Prima Reportér, které si můžete stáhnout na AppStore nebo na Google Play nebo přes naše webové stránky NatocVideo.

Nádherný výhled z restaurace na Ještědu nám poslal Petr Stehlík. I když zrovna v té době byla většina území České republiky zahalena mraky, stačilo trošku povylézt a mohli jste vidět nádheru, co vládne nad mračny. Petr vyšel na Ještěd a měl nádherný výhled na modravé nebe.

Díky osamělosti hory se z Ještědu nabízejí daleké výhledy na celou polovinu Čech. Severním směrem lze dohlédnout daleko do Německa a Polska, východněji pak na Jizerské hory, Krkonoše a Orlické hory. Jižním směrem jsou za pěkného počasí vidět Železné hory, jihozápadně lze spatřit Polabí, Prahu, Brdy a dokonce Křivoklátskou vrchovinu. Západně pak České středohoří a při dokonalé viditelnosti Doupovské hory a Krušné hory. Nic z toho se ale Petrovi nepoštěstilo.

Na vrcholu Ještědu se nachází známý televizní vysílač v technicistním architektonickém stylu. Jeho autorem je Karel Hubáček z ateliéru SIAL Libereca. Základní kámen byl položen 30. 7. 1966. Během stavby byla jako ubytovna dělníků Pozemních staveb roku 1966 postavena v sedle Černého vrchu horská chata Ještědka. Nový hotel a vysílač ve tvaru rotačního hyperboloidu byl slavnostně otevřen 21. 9. 1973.

Ještěd je také významným telekomunikačním uzlem. Proto když původní chata z roku 1907 vyhořela, bylo nutné postavit vedle stanice lanovky provizorní vysílací stanici. Právě z té vysílalo ve dnech 25. - 27: 8. 1968 Svobodné studio Sever provozované dvěma techniky a rozhlasovým redaktorem Miroslavem Hladíkem, kteří používali vybavení Libereckých výstavních trhů. 27. 8. 1966 v něm živě vystoupil herec Jan Tříska a pozdější prezident Václav Havel. Tuto událost dnes připomíná pamětní tabulka na posledním zbytku základů bývalé vysílací stanice.

STAŇ SE DIVÁCKÝM REPORTÉREM

CHCI SE STÁT REPORTÉREM
 

To nejlepší z NatočVideo.cz

Šílené počasí si s námi hraje! Dostalo se i do DIVOŠEK!

Šílené počasí si s námi hraje! Dostalo se i do DIVOŠEK!
Play

Každý týden jiné teploty, rozdíly jsou i o desítky stupňů Celsia. Nevíme, zda je zima nebo jaro. Tentokrát ale nadělilo na některá místa v Česku sníh. Celý článek

V ČESKÉ LÍPĚ HOŘEL DŮM! Na místě zasahovalo deset hasičských jednotek!

V ČESKÉ LÍPĚ HOŘEL DŮM! Na místě zasahovalo deset hasičských jednotek!
Play

Dvoupatrový dům v centru České Lípy začal hořet po třetí hodině odpoledne. V budově sídlí firmy, nikdo nebyl zraněn. Celý článek

KURIÓZNÍ NEHODA! Přehlédl konec silnice a přeskočil auťákem val!

KURIÓZNÍ NEHODA! Přehlédl konec silnice a přeskočil auťákem val!
Play

Přinášíme záběry kuriózní dopravní nehody v Kolíně, točené z kvadrokoptéry! Řidič vjel do slepé ulice a ...zbytek uvidíte ve videu. Celý článek

Vaše videa odebírají

zobrazit všechny partnery

Portál o tom nejzajímavějším, co se v Praze děje. Natáčejte i vy pro MilujuPrahu.cz!

Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska je největší zájmovou organizací u nás pořádající ročně celou řadu společenských, sportovních, veteránských a zábavních akcí. Stovky dobrovolných hasičů se z nich snaží udělat co nejlepší videa na památku.