Natočvideo

VÝHLED K NEZAPLACENÍ! Ještěd je místo rozhledů

VÝHLED K NEZAPLACENÍ! Ještěd je místo rozhledů

20.10.2014 – Tereza Kušová

Vydejte se na výlet na vrchol Ještědského hřbetu, kde stojí slavný horský hotel s vysílačem Ještěd. Těsně pod vrcholem je horní stanice kabinové lanovky z Horního Hanychova. Věž byla oceněna mezinárodní architektonickou cenou a nabízí jedinečný pohled na Liberec a do okolí.

Posílejte i Vy videa z vyhlídek, rozhleden či hor, a to přes aplikaci pro chytré telefony Prima Reportér, které si můžete stáhnout na AppStore nebo na Google Play nebo přes naše webové stránky NatocVideo.

Nádherný výhled z restaurace na Ještědu nám poslal Petr Stehlík. I když zrovna v té době byla většina území České republiky zahalena mraky, stačilo trošku povylézt a mohli jste vidět nádheru, co vládne nad mračny. Petr vyšel na Ještěd a měl nádherný výhled na modravé nebe.

Díky osamělosti hory se z Ještědu nabízejí daleké výhledy na celou polovinu Čech. Severním směrem lze dohlédnout daleko do Německa a Polska, východněji pak na Jizerské hory, Krkonoše a Orlické hory. Jižním směrem jsou za pěkného počasí vidět Železné hory, jihozápadně lze spatřit Polabí, Prahu, Brdy a dokonce Křivoklátskou vrchovinu. Západně pak České středohoří a při dokonalé viditelnosti Doupovské hory a Krušné hory. Nic z toho se ale Petrovi nepoštěstilo.

Na vrcholu Ještědu se nachází známý televizní vysílač v technicistním architektonickém stylu. Jeho autorem je Karel Hubáček z ateliéru SIAL Libereca. Základní kámen byl položen 30. 7. 1966. Během stavby byla jako ubytovna dělníků Pozemních staveb roku 1966 postavena v sedle Černého vrchu horská chata Ještědka. Nový hotel a vysílač ve tvaru rotačního hyperboloidu byl slavnostně otevřen 21. 9. 1973.

Ještěd je také významným telekomunikačním uzlem. Proto když původní chata z roku 1907 vyhořela, bylo nutné postavit vedle stanice lanovky provizorní vysílací stanici. Právě z té vysílalo ve dnech 25. - 27: 8. 1968 Svobodné studio Sever provozované dvěma techniky a rozhlasovým redaktorem Miroslavem Hladíkem, kteří používali vybavení Libereckých výstavních trhů. 27. 8. 1966 v něm živě vystoupil herec Jan Tříska a pozdější prezident Václav Havel. Tuto událost dnes připomíná pamětní tabulka na posledním zbytku základů bývalé vysílací stanice.

STAŇ SE DIVÁCKÝM REPORTÉREM

CHCI SE STÁT REPORTÉREM
 

To nejlepší z NatočVideo.cz

DEN DRUHÝ: Američtí Dragouni "dobyli" Prahu!

DEN DRUHÝ: Američtí Dragouni
Play

V neděli pokořili hranice České republiky, v pondělí zamířili přímo do hlavního města České republiky. Řeč je o americkém vojsku, které putuje přes naši zem ve třech kolonách až do amerických kasáren Vilseck v německém Bavorsku. Celý článek

VIDEO DNE: Super rychlé mimino!

VIDEO DNE: Super rychlé mimino!
Play

Víte, jak rychle se pohybuje Superman, Spiderman nebo dokonce Flash? A víte, jak rychle se pohybuje miminko, i když na chodítku? Myslím, že nevíte. Celý článek

ODHALENO! TYGŘI MAJÍ SMYSL PRO HUMOR! Sledujte, jak se budí ženušku!

ODHALENO! TYGŘI MAJÍ SMYSL PRO HUMOR! Sledujte, jak se budí ženušku!
Play

Můžeme je pozorovat hodiny.. jak si hrají, jak jedí, jak se jen tak povalují i jak spí. Tygry milujeme pro jejich krásu, sílu, prostě pro jejich osobnost. A co když vám tygr ukáže ještě jednu svou vlastnost, kterou byste nečekali..odhalili jsme jejich smysl pro humor! Celý článek

Vaše videa odebírají

zobrazit všechny partnery

Portál o tom nejzajímavějším, co se v Praze děje. Natáčejte i vy pro MilujuPrahu.cz!

Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska je největší zájmovou organizací u nás pořádající ročně celou řadu společenských, sportovních, veteránských a zábavních akcí. Stovky dobrovolných hasičů se z nich snaží udělat co nejlepší videa na památku.