Natočvideo

ZAČÍNAJÍCÍ HVĚZDA PARKOURU POCHÁZÍ Z BRNA! Skáče od 11 let!

ZAČÍNAJÍCÍ HVĚZDA PARKOURU POCHÁZÍ Z BRNA! Skáče od 11 let!

22.02.2015 – Petra Vostatková

Tento sport ho chytil před dvěma roky, v pouhých jedenácti letech. Překonal několik zlomenin, ale od jeho cíle ho zranění rozhodně neodradilo! Touží se dostat na celosvětový závod v řeckém Santorini "Art of motion"

Video, které nám poslal divácký reportér Jakub Šmerda, přezdívkou Kruz, mne zaujalo na první dobrou. Viděla jsem malýho kluka jak skáče mezi paneláky z několikametrové výšky a trnula jsem, jestli neuvidím i nějaký pád. Hned jsem ho zahltila mnoha dotazy, na které Kuba hned odpověděl. Podívejte se, jak se v dnešní době baví teenageři.

Vynikáte také v nějakém sportu? Video nám pošlete i vy přes aplikaci pro chytré telefony Prima Reportér, které si můžete stáhnout na AppStore nebo na Google Play nebo přes naše webové stránky NatocVideo.

Jak jsi se Jakube k tomuto sportu dostal?

"Před dvěma lety jsem viděl videa na Youtube a rád jsem to zkoušel opakovat po nich a učit se. V Brně jsem v té době nikoho, kdo skáče parkour neznal, takže jsem asi tak 3 měsíce trénoval sám pro sebe. Jednou jsem potkal v Brně parkouristu a byl to pro mě neskutečný zážitek.  Dal mi facebookovou stránku, kde se domlouvaji parkourové tréninky. Od té doby skáču. Je to moc fajn komunita a beru je jako rodinu."

Ptám se jako lajk, ale nazývá se tvá činnost správně parkour?

"Ano nazývá se to parkour, ale často to lidi rozdělujou na dvě části freerunning, to jsou salta, přemety a akrobaticke triky. Parkour je skákáni skrčky přes zábradlí a prostě skoky bez salt. Celkove se to dá nazývat parkour. Mimochodem parkour pochází z Francie a zakladatelem je David Bell.

Ve videu je vidět, že trénuješ i v nějaké tělocvičně? Chodíš tedy do nějakého kroužku? Kde se učíte skákat?

Do tělocvičny chodím jen když je potřeba naučit se nového triku. Kroužků moc není. Spíš se předávají zkušenosti od těch, kdo to umí a navzájem si parkouristé pomáhaji. Existují ale i workshopy a nebo i nějaké treninky. Ale jinak se učime skakat nové triky v tělocvičně.

Jak se jednotlivé triky nazývají? 

Těch názvů je hodně moc, ale popíšu vám ty základní. Frontflip je salto vpřed, backflip salto vzad. Sideflip je salto vbok. Pak se to třeba už kombinuje jako backflip 720,to je salto vzad o 720 stupnů.

Čeho chceš v parkouru dosáhnout? Míříš vysoko?

Chtěl bych to s parkourem dotáhnout fakt daleko. V Dánsku existuje škola s názvem Ollerup. Tam se věnují parkouru a mají  na to speciálni haly. Chtěl bych se stát sponzorovaným atletem a dostat se na celosvětovy závod Art of motion v řeckém Santorini. Můj hlavní vzor je Vladimir Koldaev a Dimitris Dk´ Kyrsanidis.

Už jsi se někdy zranil?

Za parkourovou kariéru jsem měl dost pádů. Zlomenou nohu, dvakrát zlomenou ruku a až do teď si lečím zlomenou čéžku. Parkour taky není legrace, nikdy nevite, co se může stát. Ještě jsem měl nějaké další drobné pohmožděniny.

Všimla jsem si, že nepoužíváš helmu..

tohoto sportu se nedá použivat helma. Nevypadá u tohoto sportu moc hezky, ale také parkouristu zatíží. Samozřejmě jestli někdo má fakt strach, použít ji může.

 

 

 

 

 

STAŇ SE DIVÁCKÝM REPORTÉREM

CHCI SE STÁT REPORTÉREM
 

To nejlepší z NatočVideo.cz

BLACKOUT v Hradci Králové! Čtvrtina obyvatel hodinu bez proudu, kvůli kuně!

BLACKOUT v Hradci Králové! Čtvrtina obyvatel hodinu bez proudu, kvůli kuně!
Play

Rozsáhlý výpadek proudu zaznamenali obyvatelé Hradce Králové v úterý ve večerních hodinách. Porucha nesouvisela s probíhající vichřicí, ale v rozvodně způsobila výpadek kuna. Celý článek

PŘEVRÁCENÝ KARAVAN NA D11, máme letecké záběry nehody!

PŘEVRÁCENÝ KARAVAN NA D11, máme letecké záběry nehody!
Play

Dopravní nehoda obytného přívěsu se stala na dálnici D11 krátce před 16 hodinou. Namístě zasahovaly dvě hasičské jednotky. Celý článek

V PRAZE SE OBJEVILA GIGANTICKÁ HLAVA!

V PRAZE SE OBJEVILA GIGANTICKÁ HLAVA!
Play

Umělecké dílo bude od konce října neodmyslitelně spjato s Národní třídou. Je totiž součástí nového komplexu Quadrio, obchodního a kancelářského centra. Celý článek

Vaše videa odebírají

zobrazit všechny partnery

Portál o tom nejzajímavějším, co se v Praze děje. Natáčejte i vy pro MilujuPrahu.cz!

Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska je největší zájmovou organizací u nás pořádající ročně celou řadu společenských, sportovních, veteránských a zábavních akcí. Stovky dobrovolných hasičů se z nich snaží udělat co nejlepší videa na památku.