Natočvideo

ZÁZRAK PŘÍRODY! Podívejte se na blesk po setinách vteřiny

ZÁZRAK PŘÍRODY! Podívejte se na blesk po setinách vteřiny

05.11.2014 – Tereza Kušová

Blesk. Někdo se ho bojí, někdo jej vyhledává. Tak či tak, je to přírodní úkaz, který vzniká elektrostatickým výbojem během bouřky.

Natáčejte i Vy zajímavé přírodní úkazy a pošlete nám video přes aplikaci pro chytré telefony Prima Reportér, které si můžete stáhnout na AppStore nebo na Google Play nebo přes naše webové stránky NatocVideo.

Blesk natočil a na videu zpomalil na setiny vteřiny Miroslav Kust, divácký reportér. Blesk se při výboji vydává několika směry, to se jedná o tzv. rozvětvený blesk. Podle československého občanského sdružení Amatérská meteorologická společnost "se jedná o druh výboje mezi nebem a zemí". Zní to jak něco nadpřirozeného, ale vysvětlení je zcela prosté. Dalšími druhy blesku jsou totiž ještě tzv. plošné blesky. Ty jsou uvnitř mraků a ze země jsou vidět jen jako světelné záblesky.

"Blesky mohou za bouřky v praxi nabývat velmi podivných tvarů i neobvyklých rozměrů, vždy záleží na konkrétních fyzikálních a klimatických podmínkách," píše se na webu sdružení. "První proces při vzniku blesku je silná separace kladných a záporných nábojů v mraku nebo vzduchu," vysvětluje vznik výboje sdružení. Jedná se o polarizační mechanismus. Zjednodušeně řečeno při bouřce kladně nabité krystaly stoupají nahoru a v horní vrstvě mraku vytváří kladný náboj. Záporně nabité krystaly a kroupy naopak klesají a vzniká ve spodní vrstvě mraku záporný náboj. A v tuhle chvíli může v mraku vzniknout blesk. Tohle všechno se děje v elektrickém poli.

"Elektrické pole je také vyšší na stromech a vysokých budovách a je-li elektrické pole dost velké, výboj může být iniciován ze země a eventuálně se napojit na sestupný výboj z mraku," popisuje se na webových stránkách sdružení a potvrzuje tak výskyt blesků, o kterých si myslíme, že do něčeho uhodí, jako je na videu od Adama Opaleckého. Ten natočil blesk spojený s vyvýšenou částí budovy chemičky.

Zajímavostí, kterou jsem našla na webu Amatérské meteorologické společnosti, je na příklad, že blesk může uhodit z mraků vzhůru stejně jako dolů: "Tyto světelné úkazy vystřelují až do výšky 95 kilometrů."

STAŇ SE DIVÁCKÝM REPORTÉREM

CHCI SE STÁT REPORTÉREM
 

To nejlepší z NatočVideo.cz

SRAZIL cyklistu a ujel! Viděli jste v Diváckých zprávách

SRAZIL cyklistu a ujel! Viděli jste v Diváckých zprávách
Play

Divácké zprávy byly tentokrát tak trochu cestovatelské. Mohli jste vidět záběry chování řidičů, ale také chování k mořským živočichům na dovolené. Hvězdice přeci na osušku nepatří. Celý článek

POZOR! PRAVÁ MORAVSKÁ BITKA o živého kačera! Tenhle mazec přežil bez úhony!

POZOR! PRAVÁ MORAVSKÁ BITKA o živého kačera! Tenhle mazec přežil bez úhony!
Play

Jiný kraj, jiný mrav! Video, které bylo natočeno v malé vesničce Ježov severovýchodně od Kyjova, vám zaručeně vyrazí dech! Takové jsou Slovácké tradice. Schválně jestli stihnete zaznamenat, kde je kačer! Celý článek

VIDEO DNE: Jak snadno a rychle složit tričko!

VIDEO DNE: Jak snadno a rychle složit tričko!
Play

Dalším videem v rubrice Video dne je zajímavý návod především pro ty, co neradi skládají trička tak jako já. Celý článek

Vaše videa odebírají

zobrazit všechny partnery

Portál o tom nejzajímavějším, co se v Praze děje. Natáčejte i vy pro MilujuPrahu.cz!

Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska je největší zájmovou organizací u nás pořádající ročně celou řadu společenských, sportovních, veteránských a zábavních akcí. Stovky dobrovolných hasičů se z nich snaží udělat co nejlepší videa na památku.