Natočvideo

ZÁZRAK PŘÍRODY! Podívejte se na blesk po setinách vteřiny

ZÁZRAK PŘÍRODY! Podívejte se na blesk po setinách vteřiny

05.11.2014 – Tereza Kušová

Blesk. Někdo se ho bojí, někdo jej vyhledává. Tak či tak, je to přírodní úkaz, který vzniká elektrostatickým výbojem během bouřky.

Natáčejte i Vy zajímavé přírodní úkazy a pošlete nám video přes aplikaci pro chytré telefony Prima Reportér, které si můžete stáhnout na AppStore nebo na Google Play nebo přes naše webové stránky NatocVideo.

Blesk natočil a na videu zpomalil na setiny vteřiny Miroslav Kust, divácký reportér. Blesk se při výboji vydává několika směry, to se jedná o tzv. rozvětvený blesk. Podle československého občanského sdružení Amatérská meteorologická společnost "se jedná o druh výboje mezi nebem a zemí". Zní to jak něco nadpřirozeného, ale vysvětlení je zcela prosté. Dalšími druhy blesku jsou totiž ještě tzv. plošné blesky. Ty jsou uvnitř mraků a ze země jsou vidět jen jako světelné záblesky.

"Blesky mohou za bouřky v praxi nabývat velmi podivných tvarů i neobvyklých rozměrů, vždy záleží na konkrétních fyzikálních a klimatických podmínkách," píše se na webu sdružení. "První proces při vzniku blesku je silná separace kladných a záporných nábojů v mraku nebo vzduchu," vysvětluje vznik výboje sdružení. Jedná se o polarizační mechanismus. Zjednodušeně řečeno při bouřce kladně nabité krystaly stoupají nahoru a v horní vrstvě mraku vytváří kladný náboj. Záporně nabité krystaly a kroupy naopak klesají a vzniká ve spodní vrstvě mraku záporný náboj. A v tuhle chvíli může v mraku vzniknout blesk. Tohle všechno se děje v elektrickém poli.

"Elektrické pole je také vyšší na stromech a vysokých budovách a je-li elektrické pole dost velké, výboj může být iniciován ze země a eventuálně se napojit na sestupný výboj z mraku," popisuje se na webových stránkách sdružení a potvrzuje tak výskyt blesků, o kterých si myslíme, že do něčeho uhodí, jako je na videu od Adama Opaleckého. Ten natočil blesk spojený s vyvýšenou částí budovy chemičky.

Zajímavostí, kterou jsem našla na webu Amatérské meteorologické společnosti, je na příklad, že blesk může uhodit z mraků vzhůru stejně jako dolů: "Tyto světelné úkazy vystřelují až do výšky 95 kilometrů."

STAŇ SE DIVÁCKÝM REPORTÉREM

CHCI SE STÁT REPORTÉREM
 

To nejlepší z NatočVideo.cz

PRAHA PROŽILA PŘÍJEMNÝ DEN S AMERICKÝMI DRAGOUNY V RUZYŇSKÝCH KASÁRNÁCH

PRAHA PROŽILA PŘÍJEMNÝ DEN S AMERICKÝMI DRAGOUNY V RUZYŇSKÝCH KASÁRNÁCH
Play

Konvoj amerických vojsk pokořil v neděli hranice České republiky a v pondělí Prahu. Na 520 vojáků nocuje v kasárnách Praha Ruzyně. V úterý 31. března proběhl program pro veřejnost a americké vojáky "Setkání s Dragouny", kteří jeli přes naše území na základnu do bavorského Vilsecku. Celý článek

VIDEO DNE: Super rychlé mimino!

VIDEO DNE: Super rychlé mimino!
Play

Víte, jak rychle se pohybuje Superman, Spiderman nebo dokonce Flash? A víte, jak rychle se pohybuje miminko, i když na chodítku? Myslím, že nevíte. Celý článek

Na Třebíčsku hořelo pole s obilím! Kouř stoupal metry vysoko!

Na Třebíčsku hořelo pole s obilím! Kouř stoupal metry vysoko!
Play

Parné léto a hlavně sucho, to jsou důvody častých požárů po celé republice. Jeden takový zaznamenal reportér Petr Suchý ve Výčapech na Třebíčsku. Celý článek

Vaše videa odebírají

zobrazit všechny partnery

Portál o tom nejzajímavějším, co se v Praze děje. Natáčejte i vy pro MilujuPrahu.cz!

Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska je největší zájmovou organizací u nás pořádající ročně celou řadu společenských, sportovních, veteránských a zábavních akcí. Stovky dobrovolných hasičů se z nich snaží udělat co nejlepší videa na památku.