Natočvideo

JAKO PRAVÝ NÁMOŘNÍK na replice historické lodi z 18. století

JAKO PRAVÝ NÁMOŘNÍK na replice historické lodi z 18. století

12.10.2014 – Tereza Kušová

Stát se pravým námořníkem, vyzkoušet si správné drhnutí podlahy, kormidlovat, vařit za nepříznivých podmínek, to je dnes snem každého milovníka moře. A většina si to už i vyzkoušela na moderních regatách. Co ale plout na historické lodi z 18. století?

Jako Jack Sparrow a jeho posádka Černé perly si můžete připadat, když se nalodíte na palubu repliky historické lodi pojmenované La Grace. Jaroslava Brokešová si to vyzkoušela a nemůže si to vynachválit: "Na lodi se mi mimo jiných zážitků líbila 27 hodinová nonstop plavba z Korsiky k pobřeží Francie. Najednou při velkém houpání lodi se ocitnete uprostřed moře, nikde žádná pevnina, kolem dokola jen neskutečná vodní plocha. A v noci při navigační hlídce s plecháčkem horké kávy a s nebem plným hvězd. Kdo to nezažil, neuvěří."

Posílejte nám i Vy svá videa z netradičních zážitků, ať už z moře nebo ze souši, a to přes aplikaci pro chytré telefony Prima Reportér, které si můžete stáhnout na AppStore nebo na Google Play nebo přes naše webové stránky NatocVideo.

Na týden se může stát každý pravým námořníkem díky lodi La Grace. Plavba na historické lodi je spojená s výukou námořního řemesla a jeho hrdých tradic.  Posádka tvořená i Jarkou byla osmnáctičlenná. "Stálá posádka je tvořená kapitánem, bocmanem, strojníkem a kuchařem. Všichni ostatní jsme byli na pozici kadetů. Kapitán nás rozdělil do čtyř skupin na služby. Služby byly hospodářská - tj. v kuchyni, bocmanská - služba na palubě jako úklid nebo práce u lan, navigační - střídání u kormidla,  a pak jsme měli volno. No volno. Na lodi je práce furt," vypráví Jarka.

Plavby na La Grace se konají po celý rok především ve Středozemním moři a Atlantském oceáně. Jarka se zúčastnila plavby z Itálie přes Korsiku do francouzského Toulonu. "Já se nalodila 4. 10. v italském Piombinu, přístavu Porto Barrati, společně s další posádkou, lidmi, které jsem před tím vůbec neznala. Nalodění probíhalo celé odpoledne, já byla na lodi již v 14:00. Plavba trvala celý týden, do 11. 10.," popisuje Jarka, kdy vše začalo.

Jarka byla jako jedna z mála na palubě lodí nepolíbená, tedy bez jakékoliv dřívější zkušenosti. A co jí bavilo na lodi nejvíce? "Těžká otázka. Prostě všechno. Všechno bylo zajímavé, nové, ráda se učím novým věcem. Kormidlovat takovou loď, to je fascinující pocit, to mě bavilo. I práce s lany. Bylo to prostě zajímavé, dokonce i to mytí nádobí v kuchyni v podpalubí nebo drhnutí podlahy. Dostatečně jsem si užila všechno, i lezení nahoru do ráhnoví," vzpomíná Jarka.

Největším hrdinou na palubě byl pro posádku dozajista Michal Vidura, který se plavby zúčastnil jako kadet, tedy za stejných podmínek jako všichni ostatní, i přes to, že je vozíčkář. I Michal si vyzkoušel všechny pozice na lodi a dokonce ho kamarádi námořníci vytáhli nahoru na koš, aby měl stajný výhled jako všichni ostatní.

Trasa Piombino Port Barrati - Centuri Cap Corse - Calvi - Le Port Fort Cros - Toulon, kterou absolvovala i Jarka, je jednou z mnoha možných plaveb na lodi La Grace. Loď se začala stavět v roce 2008 v profesionální loděnici v Egyptě. Slavnostně vyla spuštěna na vodu 5. prosince 2010. "Podle dostupných pramenů se La Grace jmenovala loď prvního skutečného českého námořníka Augustina Heřmana. Ten nejprve ve službách holandské Západoindické společnosti přeplul několikrát Atlantik. Po osamostatnění začal s La Grace přepadat španělské obchodní lodě. Později se stal největším vývozcem tabáku v Americe," píše se na webových stránkách lodi La Grace.

Další videa z plavby po Středozemním moři posádky kapitána Pepy Dvorského a kadeta Jarky Brokešové najdete na profilu Jarky.

STAŇ SE DIVÁCKÝM REPORTÉREM

CHCI SE STÁT REPORTÉREM
 

To nejlepší z NatočVideo.cz

NEHODA NA D5 ZASTAVILA DOPRAVU Z PRAHY!

NEHODA NA D5 ZASTAVILA DOPRAVU Z PRAHY!
Play

Ve čtvrtek v podvečer se na dálnici D5 u Rudné u Prahy střetla dvě auta. Ta prorazila svodidla a zůstala stát v opačném směru. Nehoda byla bez zranění, ale zablokovala dálnici směrem z Prahy. Plně obnoven byl provoz v noci kolem 22:30. Celý článek

Ceny benzínu se místy liší i o 4 koruny! Jak je to u vás?

Ceny benzínu se místy liší i o 4 koruny! Jak je to u vás?
Play

Že se ceny benzínu a nafty momentálně drží na nižžích hodnotách, není pro motoristy žádné tajemství. Ale i přesto, se ceny liší místy i několik korun. Jaká situace je u vás? Natočte vaše poznatky a vaše příspěvky odvysílá Česká televize! Celý článek

VIDEO DNE: Semily plné básní! Natočila ho Lucie Ročarková

VIDEO DNE: Semily plné básní! Natočila ho Lucie Ročarková
Play

V nové rubrice VIDEO DNE Vám každý den představíme video, které je podle naší redakce něčím zajímavé mezi videi poslanými v předchozím dni. Příště to může být třeba i Vaše video, tak neváhejte a posílejte nám je. Celý článek

Vaše videa odebírají

zobrazit všechny partnery

Portál o tom nejzajímavějším, co se v Praze děje. Natáčejte i vy pro MilujuPrahu.cz!

Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska je největší zájmovou organizací u nás pořádající ročně celou řadu společenských, sportovních, veteránských a zábavních akcí. Stovky dobrovolných hasičů se z nich snaží udělat co nejlepší videa na památku.