Natočvideo

STOLETÁ VODA JE OPĚT TU! Jihomoravský kraj postihla povodeň

STOLETÁ VODA JE OPĚT TU! Jihomoravský kraj postihla povodeň

14.09.2014 – Tereza Kušová

Voda na jižní Moravě pozvolna ustupuje, ovšem hrozí lokální sesuvy půdy. A to v Dolních Věstonicích a aktuálně ve Strachotíně, kde probíhá evakuace obyvatel.

Záběry zvýšených hladin řek, zaplavených sklepů či zahrad nám můžete zasílat i vy, a to přes aplikaci pro chytré telefony Prima Reportér, kterou si můžete stáhnout na AppStore nebo na Google Play nebo přes naše webové stránky NatocVideo.

Jižní Moravu ohrožovala především řeka Velička, dosáhla na 3. stupeň povodňové aktivity, nevylila se z koryta a začala klesat. Nyní ohrožuje Znojemsko a Břeclavsko náhlý příval vody, když v Dolních Věstonicích naměřila stanice Českého hydrometeorologického ústavu 138 mm.

Rychlý nástup deště způsobil lokální záplavy právě v Dolních Věstonicích. Voda zaplavila sklepy, garáže a zahrady rodiných domů. Lukáš Chloupek nám zaslal video, jak mu velká voda zaplavila okolí domu.

Vlivem deště mezi Pavlovem a Dolními Věstonicemi na Břeclavsku se sesunul o 20 metrů svah na kemp v rybářské oblasti. Půda zasypala dva karavany. "Evakuovali jsme 20 lidí. Kromě jedné ženy se nikomu nic nestalo," uvedl mluvčí HZS Jihomoravského kraje Petr Příkaský. Podle něj půda kompletně zasypala jeden karavan a druhý odsunula. Zraněná žena byla v zasypaném karavanu a utrpěla šok. Na místě byla asi desítka těchto obytných vozů. Podle Příkaského sesun půdy nijak nezasáhl.

Ačkoliv se zlepšilo počasí, stále trvá nebezpečí sesuvů půdy, a to i na jiných místech obce. Na místo byla povolána specializovaná jednotka hasičského sbor z Hlučína. Silnice, která spojuje obec s Lednicko - Valtickým areálem bude uzavřena až půl roku. O aktuální situaci informovala FTV Prima. 

Podobná situace byla i ve Strachotíně. I tam se sesouvá půda. Tam momentálně probíhá evakuace obyvatel, jelikož hrozí sesuvy půdy na obytné domy.  

 

 
Jak napsala Vanessa Pavlík: "Jindy tu je malý potůček," na videu můžete vidět rozvodněnou říčku Rokytná, která protéká pod zámkem v Moravském Krumlově.
 

Povodně v okolí řeky Veličky zaznamenal Miroslav Lička. Rychle zareagoval a poslal nám řadu videí se zvýšenou hladinou říčky v Jihomoravském kraji. Podle mluvčího HZS Jihomoravského kraje Petra Příkaského už nehrozí, že by se rozlila ven z koryta. "V obcích Veličku monitorují dobrovolní hasiči obcí, kterými říčka protéká. Zatím nebyl důvod k zásahu profesionálních hasičů," dodal Příkaský.

Miroslav bydlí ve Velké nad Veličkou, zde také pořídil záběry, žije však na kopci a voda ho neohrožuje. Řeka Velička kulminovala již v pátek 12.9. Nyní už hladina řeky však klesla a nikoho neohrožuje.

Podle meteoroložky Dagmar Honsové se má počasí zlepšit: "Začátkem nového pracovního týdne má přijít lepší počasí bez deště."

Patrik Sovka nám poslal záběry ze Strážnice, kde byl také hlášen 3. stupeň povodňové aktivity na řece Velička v pátek 12.9.

 

STAŇ SE DIVÁCKÝM REPORTÉREM

CHCI SE STÁT REPORTÉREM
 

To nejlepší z NatočVideo.cz

VIDEO: SRÁŽKA KAMIONŮ NA D11 ZPŮSOBILA NĚKOLIKAHODINOVOU UZAVÍRKU!

VIDEO: SRÁŽKA KAMIONŮ NA D11 ZPŮSOBILA NĚKOLIKAHODINOVOU UZAVÍRKU!
Play

Komplikovaná dopravní nehoda kamionů a osobního vozu znepříjemnila cestu řidičům z Prahy do Hradce Králové. Na 9 kilometru se srazily dva kamiony a osobní auto. Celý článek

VIDEO DNE: Pařba v práci po zavíračce! Tak to chodí v Německu!

VIDEO DNE: Pařba v práci po zavíračce! Tak to chodí v Německu!
Play

Nově jsme pro Vás vytvořili rubriku VIDEO DNE! Tím se může stát kterékoli video, takže neváhejte a natáčejte a hlavně posílejte videa. Celý článek

KAM SE HRABE OSVALDOVÁ! Textařka Květa to natřela farmaceutickému průmyslu!

KAM SE HRABE OSVALDOVÁ! Textařka Květa to natřela farmaceutickému průmyslu!
Play

Farmaceutický průmysl se musí otřásat v základech! Paní Květoslava zatočila s preparáty na kašel svou písní! Celý článek

Vaše videa odebírají

zobrazit všechny partnery

Portál o tom nejzajímavějším, co se v Praze děje. Natáčejte i vy pro MilujuPrahu.cz!

Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska je největší zájmovou organizací u nás pořádající ročně celou řadu společenských, sportovních, veteránských a zábavních akcí. Stovky dobrovolných hasičů se z nich snaží udělat co nejlepší videa na památku.